Будинок магістрату в Чернігові

Буди́нок магістра́ту в Черні́гові — втрачений об’єкт архітектурної спадщини, Україна.

Характеристика

Мурований будинок магістрату (з 1870 — Міської думи) збудовано 1799 за проектом архітектора А. Карташевського в стилі класицизму. Розташований на вул. Олександрівській (тепер вул. Кирпоноса, 16), він замикав Театральну площу (тепер сквер ім. М. Попудренка на Красній площі) як її головна домінанта. Первісно будинок був прямокутним у плані, одноповерховим на підвалі з високим цоколем, з ґанком на чолі у формі двоярусної циліндричної колонної вежі-ротонди, що мала круговий балкон і закінчувалася сферичною банею зі шпилем. У призматичну основу шпиля був вмонтований міський годинник. Шпиль вінчав двоголовий імперський орел. Стіни вежі-ротонди членували спарені колони тосканського ордера, розташовані у два яруси. Вікна першого поверху були прямокутними з трикутними сандриками над ними, а другого ярусу вежі-ротонди — арковими. Купол вежі-ротонди мав люкарну з боку головного фасаду. Вежоподібна двоярусна ротонда з балконом була головним елементом будівлі й традиційно символізувала міське самоврядування. З 1870 тут містилася Міська дума та її управа, а від 1875 — ще й Чернігівський міський банк. 1886 надбудовано другий поверх.

У середині 1930-х вежу-ротонду на головному фасаді розібрали й будинок надбудували третім поверхом, розмістивши тут Чернігівську обласну контору Державного банку СРСР. Будинок зазнав значних руйнувань унаслідок бомбардувань Чернігова 1943 під час Другої світової війни. У роки повоєнної відбудови на залишках старої будівлі зведено нову адміністративну споруду в стилістиці радянського ретроспективізму, близького до неокласицизму. Тепер тут міститься Управління Національного банку України в Чернігівській області.

Додатково

На шпилі вежі Міської думи на початку березня 1917 В. Еллан-Блакитний уперше в м. Чернігові підняв український жовто-блакитний прапор на знак підтримки міською громадою Української Центральної Ради.

Галерея

Література

  1. Карнабіда А. Чернігів: Архітектурно-історичний нарис. 2-ге вид., перероб. та допов. Київ : Будівельник, 1980. 128 с.
  2. Вечерський В. Втрачені об’єкти архітектурної спадщини України. Київ : Науково-дослідний інститут теорії та історії архітектури і мистецтва, 2002. С. 117.
  3. Барабаш Н. Чернігівський зодчий Антон Іванович Карташевський // Сiверянський лiтопис. 2009. № 5. С. 52–57.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Будинок магістрату в Чернігові // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Будинок магістрату в Чернігові (дата звернення: 1.12.2021).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
24.07.2021

Офіційний телеграм-канал ВУЕОфіційний телеграм-канал ВУЕ