Бен Бадіс, Абд аль-Гамід

Ibn Badis 2.jpg

Бен Баді́с, Абд аль-Гамі́д (Абдель Гамід; повне ім’я — Абд-аль-Гамід бен Мустафа бен Маккі бен Бадіс; араб. عبد الحميد بن مصطفى بن المكي بن باديس‎‎; фр. Ben Badis, Abdelhamid; 04. (за ін. даними — 05.)12.1889, м. Константіна, тепер вілаєт Константіна, Алжир — 16.04.1940, там само) — релігійний і політичний діяч, богослов, поет, публіцист, педагог, лідер ісламського реформаторського та національно-культурного руху в Алжирі та країнах Магрибу.

Бен Бадіс, Абд аль-Гамід

Народження 04.12.1889
Місце народження Константіна
Смерть 16.04.1940
Місце смерті Константіна
Місце діяльності Алжир
Напрями діяльності політика, громадська діяльність, богослов'я
Ben-Badis-Abd-al-Hamid2.png

Життєпис і діяльність

Походив із заможної та освіченої берберської родини. Ще підлітком вивчив напам’ять Коран.

У 1908–1912 навчався на богословському факультеті університету Аз-Зайтуна в Тунісі, по закінченні протягом року викладав. Близько 1912–1913 здійснив хадж до Мекки та Медини, відвідав Єгипет і Сирію. Зустрічався з мусульманськими діячами, улемами, шейхами, захопився ідеями «очищення» ісламу, повернення до традиціоналізму, салафізму, зазнав упливів ваггабізму.

1913 повернувся на батьківщину, від початку 1914 вчителював у Зеленій мечеті м. Константіни, викладав арабську мову, релігійні дисципліни, історію, географію, проповідував, увійшов до кола інтелектуалів — прибічників реформ алжирського ісламу на засадах повернення до традиції та поміркованого модернізму.

Під його керівництвом 1919 у м. Константіні відкрито першу в Алжирі школу для дівчат.

У липні — жовтні 1925 видавав тижневик «Аль-Мунтакід» («Al-Muntaqid», «Критик»; вийшло 17 номерів), невдовзі заборонений колоніальною владою, у 1925–1939 — релігійний і політичний тижневик (згодом щомісячний журнал) «Аш-Шихаб» («Ach-Chihab»; «Метеор»), де критикував колоніальну політику Франції в Алжирі та співробітництво місцевої еліти, чиновництва з французькою владою. Заохочував, організовував та спонсорував поширення в країні культурних центрів, музичних товариств, театральних і спортивних колективів, молодіжних організацій. Виступав за консолідацію всіх антиколоніальних сил країни.

У травні 1931 заснував і очолив Асоціацію алжирських мусульманських улемів (араб. جمعيّة العلماء المسلمين الجزائريّي). Асоціація об’єднала мусульманських богословів, учених (початково і шейхів релігійних братств), прихильників різних поглядів і напрямів з метою розвитку ісламу, поширення арабської культури, збереження алжирських культурних цінностей та протидії французькому впливу. Улеми стали відігравати щодалі важливішу роль у релігійному та політичному житті Алжиру, це викликало занепокоєння французької влади (станом на 1930-ті Асоціація об’єднувала близько 1,5 тис. членів та близько 100 закладів, зокрема мечетей і медресе). Колоніальна влада кількаразово забороняла діяльність Асоціації (уперше 1933).

Відіграв непересічну роль в організації та діяльності Алжирського мусульманського конгресу (1936), який об’єднав головні політичні рухи в країні та виступав за ліквідацію колоніального режиму в Алжирі.

До кінця життя мешкав у рідному місті.

Визнання

Діяльність Бен-Бадіса на посаді президента Асоціації алжирських мусульманських улемів відносять до ключових чинників збереження в умовах колоніалізму етноконфесійної й цивілізаційної ідентичності алжирського народу. За внесок у культурне просвітництво та боротьбу за незалежність країни названий «батьком алжирського відродження». Реформаторські зусилля Бен Бадіса стали складником потужного салафітського руху у Північній Африці.

На вшанування пам’яті діяча 16 квітня (день його смерті) офіційно оголошено в Алжирі Днем науки.

У м. Орані (вілаєт Оран, Алжир) 2015 завершено спорудження Великої мечеті, названої на честь Абд аль-Гаміда Бен-Бадіса.

Література

  1. Merad A. Réformisme musulman en Algérie de 1925 à 1940: Essai d’histoire religieuse et sociale. Paris : Mouton, 1967. 472 p.
  2. Merad A. Ibn Badis, commentateur du Koran. Paris : Geuthner, 1971. 267 p.
  3. Religious Internationals in the Modern World: Globalization and Faith Communities since 1750 / Ed. by A. Green, V. Viaene. Basingstoke : Palgrave Macmillan, 2012. 383 p.
  4. Esposito J. Islam: The Straight Path. 5th ed. New York : Oxford University Press, 2016. 252 p.
  5. McDougall J. Ben Bādīs // Encyclopaedia of Islam. 2016. URL: https://referenceworks.brillonline.com/entries/encyclopaedia-of-islam-3/ben-badis-COM_25284?s.num=0&s.rows=20&s.f.s2_parent=s.f.book.encyclopaedia-of-islam-3&s.q=Ben+B%C4%81d%C4%ABs+

Автор ВУЕ

Редакція ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Бен Бадіс, Абд аль-Гамід // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Бен Бадіс, Абд аль-Гамід (дата звернення: 7.12.2021).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
25.11.2021

Офіційний телеграм-канал ВУЕОфіційний телеграм-канал ВУЕ