Бангпутис

Бангпутис.jpg
Бангпутис.Рисунок.png

Бангпу́тис (лит. Bangpūtys — букв. той, що дме на хвилі, від banga — хвиля, pusti, putuoti — дути, віяти; прусськ. Bangputtis) — у литовській і прусській міфології — чоловіче божество, ймовірно пов’язане з морською стихією.

Новочасний історик Маттеус Преторій (бл. 1635 — бл. 1704; Німеччина) трактував Бангпутиса як бога бурі й води, протиставленого вогню. Литовські фольклористи Дж. Бродовскіс і П. Руйгіс (18 ст.) називали Бангпутиса богом моря. На думку сучасних дослідників литовської міфології, Бангпутис був наділений функціями піклування про моря, озера й річки, а також вітри, шторми та повені.

Незначна залежність литовців від моря, рідкісні шторми і традиційно шанобливе ставлення до природи надали Бангпутисові конотацію особливо доброго до Литви бога. Разом з тим, вважали, що бог ставав мстивим, суворим і невблаганним до тих, хто забруднює води чи завдає їм будь-якої шкоди, і позбавляв їх сприятливого вітру (відтак Бангпутис співвіднесений з божеством-хранителем ріки і володарем вітру Вейопатисом). Здатен навіть потопити зухвальців: за легендами, ледь не втопив Аустрараса — бога східного вітру, який купався в морі й спричинив цим шторм.

Згідно з уявленнями, Бангпутис плавав морем на човні із золотим якорем, його зброя — шторми, урагани, смерчі, повені тощо. Його сини — боги-вітри: Ритис (східний), Вакарис (західний), П'єтис (південний) і Шяурис (північний). Зображався як дволикий чоловік із бородою і крилами, рибою в лівій руці, келихом у правій та півнем на голові.

Литовці мали дерев'яні ідоли Бангпутиса. Бог згадується в литовській народній пісні «Išbėg išbėgo iš Rusnės kiemo» («Втікач, який утік із двору Русне»).

Література

  1. Straižys V., Klimka L. Gods and Goddesses of the Ancient Balts // Journal for the History of Astronomy. Archaeoastronomy. 1997. Vol. 28 (22). P. 57–82.
  2. Balsys R. Lietuvių ir prūsų dievai, deivės, dvasios : nuo apeigos iki prietaro. Klaipėda : Klaipėdos Universiteto Leidykla, 2006. P. 284–286.
  3. Dundulienė P. Pagonybė Lietuvoje: Moteriškosios dievybės. 3 leid. Vilnius : Mokslo ir enciklopedijų leidybos centras, 2018. 205 р.

Автор ВУЕ

О. В. Наумовська


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Наумовська О. В. Бангпутис // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Бангпутис (дата звернення: 16.05.2021).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
05.04.2021

Офіційний телеграм-канал ВУЕОфіційний телеграм-канал ВУЕ