Ацетонурія

Виявлення експрес-методом

Ацетонурі́я (від ацетон і грец. οὐρον — сеча), кетонурія — поява в сечі ацетонових (кетонових) тіл, які є продуктами окиснення жирів і білків в організмі людини.

До кетонових тіл належать ацетон, оксимасляна кислота, а також ацетооцтова кислота. У нормі із сечею на добу виділяється не більше 0,01–0,03 г ацетонових тіл (у перерахунку на ацетон). За надмірного вмісту ацетонових тіл у крові ацетон виділяється і легенями.

Найчастіше ацетонурію спостерігають при діабеті цукровому, можлива також унаслідок голодування за значного обмеження споживання вуглеводівй неправильного харчування, особливо у дітей. Ацетонурія при діабеті є показником тяжкості захворювання і неправильної дієти.

Ацетон виявляють за допомогою проб з нітропрусидом натрію та йодоформом. Ацетон можливо визначити в сечі експрес-методом.

Література

  1. Лабораторные и инструментальные исследования в диагностике / Пер. с англ. В. Ю. Халатова; под ред. В. Н. Титова. Москва : Гэотар-Медиа, 2004. 960 с.
  2. Кишкун А. А. Руководство по лабораторным методам дтиагностики. Москва : Гэотар-Медиа, 2010. 704 с.
  3. Плахтій П. Д., Юкшинський Г. Й. Профілактика та лікування захворювань нирок і сечовивідних шляхів. Кам’янець-Подільський : Медобори-2006, 2013. 128 с.
  4. Данилова Л. А. Анализы крови, мочи и других биологических жидкостей человека в различные возрастные периоды. Санкт-Петербург : СпецЛит, 2014. 112 с.
  5. Бондарев С. А. Сахарный диабет : в 2 ч. / Под ред. В. С. Василенко. Санкт-Петербург : Санкт-Петербургский государственный педиатрический медицинский университет, 2018.

Автор ВУЕ

В. В. Зленко

Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Зленко В. В. Ацетонурія // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Ацетонурія (дата звернення: 24.10.2021).


Оприлюднено


Оприлюднено:
21.06.2019

Офіційний телеграм-канал ВУЕОфіційний телеграм-канал ВУЕ