Ахтерштевень

Ахтерштевень.jpg

Ахтерште́вень (від нідерланд. achtersteven, achter — задній, steven — стояк) — нижній кормовий водонепроникний край корпусу судна, який є продовженням кіля в кормі (де закінчуються нижні пояси листів зовнішньої обшивки).

Ахтерштевень — жорстка балка або складна за формою рама, що забезпечує міцність судна, зазнаючи сильних навантажень від зусиль і вібрацій, які виникають на кермі під час обертання суднового гребного гвинта. Конструкція ахтерштевня обумовлена формою кормових обводів, розташуванням гребного валу або валів, розмірами та конфігурацією гвинта і типом керма.

Форма ахтерштевня залежить від типу судна та керма. На одно- та тригвинтових суднах литий, зварений або клепаний ахтерштевень є опорою для валу гребного гвинта (середній гребний вал у тригвинтових суден) і суднового керма. Складається з двох вертикальних стояків (штевнів) — переднього (старнпост, через який проходить вал гребного гвинта) і заднього (рудерпост, на якому закріплюють кермо).

На двогвинтових суднах ахтерштевень використовують для кріплення нижніх лап утримувачів гребних валів.

Література

  1. Бондаренко О. В., Кротов О. І., Матвєєв Л. О. та ін. Особливості проектування морських транспортних суден : в 2 ч. Миколаїв : Український державний морський технічний університет, 2003. Ч. 1. 72 с.
  2. Сизов В. Г. Теория корабля. Одесса : Феникс. 2008. 464 с.
  3. Каторин Ю. Ф., Волковский Н. Л. Все о кораблях. От гребного флота древнего мира до наших дней. Москва : Астрель; Санкт-Петербург : Полигон, 2010. 672 с.

Автор ВУЕ

А. С. Івченко


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Івченко А. С. Ахтерштевень // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Ахтерштевень (дата звернення: 24.10.2021).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
08.02.2021

Офіційний телеграм-канал ВУЕОфіційний телеграм-канал ВУЕ