Ахая

Аха́я, Ахе́я (грец. Ἀχαΐα) — історична область Греції, розташована на північному заході півострова Пелопоннес.

Назву Ахая утворено від назви племені ахейців — одного з основних давньогрецьких племен (поряд із дорійцями, еолійцями й іонійцями).

До міграції на півострів Пелопоннес територію Ахаї заселено догрецьким населенням, походження якого не встановлено. Грецькі племена почали мігрувати до Ахаї наприкінці 3 — на початку 2 тисячоліття до н. е. Після витіснення у 12 ст. до н. е. дорійцями племені ахейців з Арголіди (область на сході півострова Пелопоннес) останні почали складати більшість населення регіону. Ахая як історичний регіон не мала чітко визначеного центру; серед важливих полісів регіону — міста Патри, Діма, Геліка, Фари, Пеллен та ін.

У першій половині 3 ст. до н. е. поліси Ахаї об’єдналися в Ахейський союз (проіснував до середини 2 ст. до н. е.).

Після завоювання Ахаї Римською республікою (146 до н. е.) назва Ахая (лат. Achaja або Achaia) поширилася на всі приєднані до Риму грецькі землі (півострів Пелопоннес і суміжні частини Балканського півострова склали однойменну провінцію Римської республіки).

Після поділу Римської імперії наприкінці 4 ст. н. е. Ахая увійшла до складу Східної Римської імперії (див. Візантія).

У наш час назву Ахая має одна з периферійних одиниць Греції з центром у м. Патри.

Література

  • Graham D., Shipley J. The Early Hellenistic Peloponnese: Politics, Economies, and Networks 338–197 BC. Cambridge; New York : Cambridge University Press, 2019. 387 p.

Автор ВУЕ

Редакція_ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Ахая // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Ахая (дата звернення: 28.09.2020).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
16.09.2020

Покликання на статтю

Опитування читачів ВУЕОпитування читачів ВУЕ