Африканська чума свиней

Африка́нська чума́ свине́й (Pestis africana suum), хвороба Монтгомері — висококонтагіозна інфекційна хвороба свиней, спричинена ДНК-геномним пантропним вірусом з родини Iridoviridae.

Етіологія та патогенез

Для захворювання характерні гарячка, геморагічний діатез, значні крововиливи, дистрофічно-некротичні зміни у внутрішніх органах, надзвичайно висока смертність.

Основний резервуар та джерело збудника африканської чуми свиней у природі — дикі свині-вірусоносії, контакт з якими призводить до зараження свійських свиней.

Клініка

В Африці хворіють дикі свині (бородавочники, свиня китицевуха, свиня лісова велика) та свійські свині незалежно від породи й віку. Перебіг хвороби у диких африканських свиней переважно латентний, їхнє інфікування установлюють лише біопробою на свійських свинях.

Безсимптомний перебіг характерний для свійських свійських свиней в Іспанії й Португалії. Клінічно ця форма виражена лише переміжною вірусемією. За стресового стану тварини виділяють вірус і заражають здорових свиней.

Способи передачі збудника: корми (зокрема, харчові відходи), пасовища, транспортні засоби, забруднені продуктами виділення хворих тварин. Механічними переносниками вірусу можуть бути птахи, люди, свійські та дикі тварини, гризуни, ектопаразити, що контактували з ураженими тваринами.

Діагностика

За зовнішніми проявами африканську чуму свиней важко відрізнити від класичної чуми. Блискавичний перебіг буває зрідка. При цьому у хворих тварин температура тіла підвищується до 40,5–42 °С, спостерігають слабкість і пригнічений стан. Свині лежать, важко дихають і за 1–3 доби гинуть. Кон’юнктива й видимі слизові оболонки гіперемійовані (див. Гіперемія), різко виражене посиніння шкіри і крововиливи в різних ділянках тіла (вуха, живіт, підщелепний простір, пах). У деяких хворих особин бувають закреп або пронос, калові маси з домішками крові. Вагітні свиноматки абортують.

В окремих хворих спостерігають конвульсії, паралічі, коматозний стан, носові кровотечі. Хворі свині гинуть у стані виснаження.

Лікування

Лікування заборонено. Хворих свиней забивають безкровним методом і спалюють. Заходи щодо профілактики й ліквідації африканської чуми свиней спрямовані на запобігання занесенню збудника в країну, а також на своєчасну й швидку ліквідацію хвороби у разі її виникнення.

Додатково

Економічні збитки, заподіювані захворюванням, дуже великі внаслідок майже абсолютної летальності захворілих тварин, вимушеного знищення всіх свиней в епізоотичному осередку й на загрозливій території, а також витрат на здійснення тривалих карантинно-обмежувальних і ветеринарно-санітарних заходів.

Література

  1. Каришева А. Ф. Спеціальна епізоотологія. Київ : Вища освіта, 2002. 704 с.
  2. Корнієнко Л. Є. Африканська чума свиней: історичні аспекти, сучасна епізоотична ситуація в світі й в Україні, імунітет та перспективи вакцинопрофілактики // Науковий вісник ветеринарної медицини. 2014. № 14. С. 5–12.
  3. Потоцький М. К. Африканська чума свиней (Pestis Africana Suum) // Ветеринарна медицина України. 2014. № 12. С. 23–26.
  4. Прискока В. А., Свідерський В. С., Марущак Л. В. та ін. Африканська чума свиней — п’ять років боротьби // Ветеринарна біотехнологія. 2018. Вип. 32 (1). С. 483–492.

Автор ВУЕ

О. Г. Мартинюк


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Мартинюк О. Г. Африканська чума свиней // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Африканська чума свиней (дата звернення: 27.01.2021).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
06.01.2021

Офіційний телеграм-канал ВУЕОфіційний телеграм-канал ВУЕ