Аурипігмент

Orpiment-162513.jpg

Аурипігме́нт (від лат. aurumзолото і пігмент) — мінерал класу сульфідів.

Аурипігмент

Клас мінералу сульфіди
Колір від лимонно-жовтого до помаранчево-жовтого
Сингонія моноклінна
Твердість 1, 5–2
Блиск смолянисто-жирний
Прозорість просвічує
Питома вага 3, 4–3, 5
Особливі характеристики отруйний

Історична довідка

Аурипігмент і реальгар описані ще в часи Аристотеля. Від 3 ст. н. е. (Лейденський папірус) ці сполуки використовували для забарвлення срібла в золотий, а міді — в білий кольори.

Характеристика

Хімічний склад

Хімічний склад As2S3 (в мас. %): As — 60,9; S — 39,1; домішки Sb до 3. Отруйний. Розчиняється в їдких лугах. Соляна кислота з розчину виділяє лимонно-жовті пластівці.

Фізичні властивості

Колір від лимонно-жовтого до помаранчево-жовтого, блиск — смолянисто-жирний, злом — раковистий, сингонія— моноклінна, спаяність — досить досконала; твердість за Мооса шкалою твердості мінералів — 1,5–2; питома вага 3,4–3,5 г/см3. Прозорість — просвічує в тонких лусочках.

Кристалічна структура шарувата, шари розміщуються паралельно осі с. Аурипігмент утворює землисті маси, листувато-лусковаті та радіально-променисті агрегати, інколи короткопризматичні кристали.

Аурипігмент — низькотемпературний гідротермальний мінерал — продукт перетворення реальгару. Різновид — аурипігмент червоний. Аурипігмент типовий для фумарол і гарячих джерел.

Розташування родовищ

Родовища аурипігменту розташовані в Албанії, Аргентині, Німеччині, Чехії, Чилі, Азербайджані, Болівії, Канаді, Росії, Китаї, Чехії, Грузії, Греції, Мексиці, Марокко та Туреччині.

Аурипігмент в Україні

В Україні аурипігмент відомий у Микитівському ртутному родовищі на Донбасі, керченських залізних рудах Криму і на Закарпатті.

Використання

У деяких родовищах аурипігмент разом із реальгаром використовують як руду арсену. Аурипігмент застосовують як ізолятор у рентгенотехніці.

Література

  1. Панов Б. С., Купенко В. И., Осадчий Е. Г. О реальгаре Никитовского рудного поля // Минералогический журнал. 1981. Т. 3. № 5. С. 62–68.
  2. St Clair K. The Secret Lives of Color. New York, New York : Penguin Books, 2017. 320 p.

Автор ВУЕ

С. М. Бондаренко


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Бондаренко С. М. Аурипігмент // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Аурипігмент (дата звернення: 1.08.2021).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
25.11.2020

Офіційний телеграм-канал ВУЕОфіційний телеграм-канал ВУЕ