Атомохід

Атомохі́д — загальна назва суден з ядерною силовою енергетичною установкою (ЯСУ), що забезпечує хід судна.

Історична довідка

Першим судном з ЯСУ був підводний човен «Наутілус» (побудовано 1954 у США); перше цивільне судно — криголам «Ленін» (створено 1959 у СРСР).

Класифікація

Розрізняють атомоходи цивільні (атомні криголами, транспортні судна) та військові (авіаносці, підводні човни, крейсери). Серед атомоходів переважають військові кораблі та підводні човни, поміж цивільних суден — криголами.

Структура

Корабельні ЯСУ, як і плавні атомні електростанції, поряд із реакторами містять парогенератори, парові турбіни, що приводять в дію електричні генератори, а також трубопроводи, насоси та інше допоміжне устаткування.

Характеристика

Головна перевага суден з ЯСУ, порівняно з кораблями на вуглеводневому (див. Вуглеводні) паливі, — великий інтервал між перезавантаженнями пального (до 30 років); однак вона не компенсує високі виробничі витрати й внесок у наземну мережу обслуговування, тому кількість цивільних атомоходів незначна.

Корабельні ядерні реактори відрізняються від наземних енергетичних реакторів потужністю (типовий військово-морський реактор виробляє не більше кількох сотень мегават), габаритними розмірами, більшою густиною енерговиділення, посиленим антивібраційним та антикорозійним захистом.

Безпеку персоналу атомохода забезпечує застосування біологічного захисту й системи контролю за режимом роботи ядерного реактора. 1960 відбулася Міжнародна конференція із захисту людського життя на морі, де розроблено рекомендації та прийнято конвенцію із забезпечення безпеки суден з ЯСУ. Останні поправки до цієї конвенції вступили в дію у липні 2004.

Застосування

РФ, США й Велика Британія застосовують у ЯСУ парові турбіни, Франція й Китай — турбоелектричний привід. Більшість ядерних підводних човнів мають один реактор, радянські (російські) — здебільшого два. ЯСУ американського авіаносця «Ентерпрайз» («англ. Enterprіse») мала 8 реакторів. У більшості військово-морських суден з ЯСУ використовують водо-водяні реактори. У СРСР на частині підводних човнів встановлено реактори з охолодженням рідким металом (натрієм).

До кінця холодної війни 1989 перебувало в експлуатації або на стадії будування понад 400 суден з ЯСУ; приблизно 250 із них до 2019 списано, зокрема й через програми скорочення озброєнь.

Література

  1. Базеев Е. Т., Билека Б. Д., Васильев Е. П. и др. Энергетика: история, настоящее и будущее : в 5 т. Киев : Знання України, 2010. Т. 4. 612 с.
  2. Половинко І. І. Атомна і ядерна фізика. Львів : Львівський національний університет ім. Івана Франка, 2010. 542 с.

Автор ВУЕ

Редакція_ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Редакція ВУЕ Атомохід // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Атомохід (дата звернення: 26.02.2021).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
15.02.2021

Офіційний телеграм-канал ВУЕОфіційний телеграм-канал ВУЕ