Ас (Асс)

Ас (Асс) , асарій [лат. as, assarius] — номінал монети Стародавнього Риму, що карбувалася в часи Римської республіки та Римської імперії.

Емісія асів розпочалося в середині 4 ст. до н.е. У 4 ст. до н.е. ас, який виготовлявся шляхом лиття, мав вагу бл. 4/5 фунта міді, а його номінальна вартість дорівнювала 1 фунтові міді (327,4 г). Це робить ас одним із найважчих номіналів монет, які перебували в широкому обігу.

Ас ділився на кратні одиниці за дванадцятковою системою (1 ас дорівнював 2 семісам, 3 триєнсам, 4 квадрансам, 6 секстансам або 12 унціям). Вага і вартість аса і його кратних одиниць поступово знижувалися. У 3 ст. до н.е. його вага складала бл. 55 г. (у цей період аси почали виготовляти шляхом карбування, а не лиття), до 1 ст. н.е. його вага знизилася до близько 10 г.

У перші століття побутування номіналу на аверсі асів зображували ніс корабля, на реверсі — обличчя Януса. У часи Римської імперії на аверсі асів також зображували портрет імператора.

У різний період ас і його кратні одиниці карбували як із чистої міді, так і з бронзи. На момент введення в обіг денарія ас дорівнював 1/10 нового номіналу, із часом вартість аса знизилася до 1/16 денарія. Останню емісію асів здійснив імператор Авреліан (270–275 н.е.).

Література

  1. The Oxford handbook of Greek and Roman coinage / Ed. by W. E. Metcalf . New York and Oxford: Oxford University Press, 2012;
  2. Vagi D.L. Coinage and History of the Roman Empire, C. 82 B.C. – A.D. 480: History. London & New York: Routledge, 2015. 1350 p.

Автор ВУЕ

Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Редакція ВУЕ Ас (Асс) // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Ас (Асс) (дата звернення: 25.02.2021).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
10.02.2021

Офіційний телеграм-канал ВУЕОфіційний телеграм-канал ВУЕ