Археоптерикс

Археоптерикс у Музеї природознавства в
м. Берліні (Німеччина)

Археопте́рикс (від грец. ἀρχαῖος — старовинний і πτέρυξ — птах) — група викопних видів різних родів ряду археоптериксоподібних (Archaeopterygiformes), одна з проміжних ланок між птахами й рептиліями.

Історична довідка

Перші знахідки (1861) стали реальними доказами історичного розвитку органічного світу, зокрема й існування проміжних ланок в еволюції, з огляду на дискусію, що розгорнулася після виходу праці Ч. Р. Дарвіна «Походження видів шляхом природного добору …» (1859). Саме це зумовило до археоптериксів інтерес, який зберігався понад століття. Відомо близько 10 знахідок відбитків тварин, окремих фрагментів або пер. Усі рештки виявлені у відкладах твердого вапняку (мармуру) пізньов’юрмського періоду в Баварії.

Характеристика

Типовим представником є Archaeopteryx lithographica (птах розміром з ворону), що існував 150–147 млн років тому. Археоптерикса традиційно вважають найбільш примітивною відомою науці викопною твариною з ознаками птаха: наявність крил (що свідчить про здатність до активного польоту), оперення з чітким поділом пер на махові, рульові й покривні. Натомість щелепи із зубами, довгий хвіст з 22 хребцями, три нормальні пальці на передніх кінцівках, особливості будови тазових кісток, ребер і хребців дають підстави вважати археоптериксів рептиліями. З огляду на сучасні кладистичні уявлення про те, що птах — це лише тип у межах класу рептилій, дискусія щодо питання, чи є археоптерикси птахами, не актуальна.

Географічне поширення

Вважаються ендеміками Європи. У період існування були досить численними, мешкали в лісах, вели наземно-деревний спосіб життя, мали здатність до переміщень на невеликі відстані.

Література

  1. Михайлова И. А., Бондаренко О. Б. Палеонтология : в 2 ч. Москва : Московский государственный университет имени М. В. Ломоносова, 1997.
  2. Гриценко В. П. Палеонтологія. Київ : Видавничо-поліграфічний центр «Київський університет», 2004. 274 с.
  3. Иванов А. В., Архангельский М. С. Картины прошлого Земли. Палеоэкологические этюды. Москва : Университетская книга, 2015. 188 с.

Автор ВУЕ

С. В. Межжерін


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Межжерін С. В. Археоптерикс // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Археоптерикс (дата звернення: 13.04.2021).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
02.04.2021

Офіційний телеграм-канал ВУЕОфіційний телеграм-канал ВУЕ