Аркада (інформатика)

Арка́да — жанр нерольових комп’ютерних ігор з навмисно спрощеним ігровим процесом, що вимагають виконання однотипних завдань, а результат, якого досягає гравець, залежить від його спритності та швидкості реакції.

Характеристика

Аркади виникли та знайшли поширення на спеціалізованих ігрових автоматах і домашніх ігрових приставках. Зараз для аркад використовують персональні комп’ютери і різноманітні мобільні пристрої (смартфони, планшети тощо), на яких імітується інтерфейс, характерний для ігрових автоматів.

Перша аркада — Periscope — була створена у 1966 в Японії. Популярності аркадні ігри набули у 1970-х. Найвідомішими аркадами є ігри «Маріо» та «Тетріс».

В аркадах застосовується каскадне виконання ігрових завдань: гра поділяється на рівні завдання, а метою є перехід до наступного епізоду.
Для аркад характерні: досить простий, але динамічний ігровий процес; двовимірна графіка (на відміну від ігр-симуляторів); орієнтація на одного користувача (на відміну від ігор у соціальних мережах, в аркадах немає безпосередньої конкуренції між гравцями); розвинена система нарахування бонусів (проходження рівня за максимально короткий проміжок часу, збір усіх бонусів на рівні та отримання максимальної кількості балів); наявність кількох спроб виконати завдання. Наприклад, гонки-аркади відрізняються від гонок-симуляторів спрощеним інтерфейсом, що не має нічого спільного з реальним середовищем керування автомобілем.

Розрізняють дитячі аркади (завдання гравця зазвичай полягає в тому, щоб уникати ворогів) і аркади для дорослих (ворогів необхідно знищувати).

Аркади відносять до нерольових ігор, тобто гравець не бере на себе роль комп’ютерного персонажа, унаслідок чого психологічні механізми формування залежності мають свою специфіку, а вплив ігри на особистість людини слабіший.

Існує багато різновидів аркад, серед яких найпоширеніші:

  • шутери — гравець стріляє в супротивників;
  • файтинги — імітація ближнього бою, як правило один на один, на спеціальних аренах;
  • гонки — гравець керує транспортним засобом.

Значення

Аркади розвивають увагу та швидкість реакції. Спостереження за роботою мозку геймерів продемонстрували, що саме аркади тренують і стимулюють нервову систему краще за головоломки та ігри на кмітливість. Це пояснюється тим, що аркади за своєю природою є проактивною формою навчання, які зазвичай ефективніші за пасивне сприйняття знань.

Українські аркади

В Україні розроблено велику кількість аркад для мобільних пристроїв, у яких фігурують фантастичні персонажі українського фольклору, відомі політичні діячі, особистості з національної історії тощо. Такі аркади в ігровій формі активізують інтерес до важливих питань та корисної інформації. Наприклад, аркаду “Захисти Україну” створено з метою звернення уваги до анексії Криму Росією та її збройної агресії проти України.

Література

  1. Brown B. Tetris. London: Self Made Hero, 2016. 256 р.
  2. Reynolds R. A short history of arcade video games. URL: https://www.ren-reynolds.com/2017/07/23/short-history-arcade-video-games/
  3. Polsson K. Chronology of Arcade Video Games. 2017. URL: http://vidgame.info/arcade/

Автор ВУЕ

Ю. В. Рогушина


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Рогушина Ю. В. Аркада (інформатика) // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Аркада (інформатика) (дата звернення: 19.01.2022).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
16.12.2021

Офіційний телеграм-канал ВУЕОфіційний телеграм-канал ВУЕ