Арзамаська порода гусей

Арзама́ська поро́да гусе́й

Арзама́ська поро́да гусе́й — група особин свійських птахів м’ясного спрямування.

Історична довідка

Виведена у 17 ст. як бійцівська. Назва походить від м. Арзамас Нижньогородської губернії (тепер Нижньогородська область, РФ), де найпоширеніша дотепер. Упродовж 17 і 18 ст. у цій місцевості були дуже популярні гусячі бої. Відбір бійцівських птахів проводили за забіякуватістю, для чого на основі тульської породи виведено арзамаських гусей. У 19 ст., через зниження інтересу до боїв, арзамаських гусей стали розводити як м’ясних.

Характеристика

Належать до середнього типу, дещо більші за тульських і зовні дещо нагадують їх. Птиця середнього розміру, має округлу форму голови, за формою дзьоба птахів поділяють на 3 типи: прямо-, круто- та ложеподібнодзьобі. Особливістю арзамаських гусей є виразні голубі очі, оточені рудими повіками. Шия коротка, товста, тулуб довгий, будова тіла компактна. Груди широкі та глибокі, грудні м’язи добре розвинені. Ноги сильні, широко розставлені, досить короткі. Колір плесна й лап помаранчево-жовтий. Оперення щільне, переважно біле, трапляється сіре та коричневе. Жива маса дорослої гуски 5,5–6,5 кг, гусака — близько 7,5 кг. Несучість до 30 яєць на рік. Виводимість яєць близько 80 %. Добре розвинений інстинкт насиджування.

Додатково

Зараз цілеспрямованої селекційної роботи з породою в умовах племінного заводу не проводять, тому хаотичні різноспрямовані схрещування можуть призводити до зміни господарсько-корисних ознак.

Література

  1. Сельскохозяйственная птица : в 2 т. / Под. ред. Э. Э. Пенионжкевича. Москва : Сельхозиздат, 1962. Т. 1. 384 с.
  2. Иоцюс Г. П. Птицеводство. Москва : Колос, 1979. 302 с.
  3. Федорович Є. І., Заплатинський В. С. Сучасний стан та перспективи розвитку гусівництва України // Науковий вісник Львівського національного університету ветеринарної медицини та біотехнологій імені С. З. Ґжицького. 2015. Т. 17. № 3 (63). С. 322–330.

Автор ВУЕ

М. В. Капштик


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Капштик М. В. Арзамаська порода гусей // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Арзамаська порода гусей (дата звернення: 27.01.2022).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
21.03.2021

Офіційний телеграм-канал ВУЕОфіційний телеграм-канал ВУЕ