Арденнська порода

0 Chevaux ardennais- St-Michel.JPG
Арденнська порода.jpg

Арде́ннська поро́да — одна з найдавніших порід ваговозних коней, виведена в Арденнських горах Бельгії, Люксембургу та Франції. Походить від прадавнього коня часів солютрейської культури, що мешкав на території Західної Європи за доби палеоліту. Коні арденнської породи були відомі у Давньому Римі, пізніше їх схрещували з багатьма породами. Найбільше на формування сучасного ардена вплинула брабансонська порода коней.

Сучасних коней арденнської породи поділяють на два типи: масивний великий тип «оксуа» і ще важчий — «тре-дю-нор», отриманий від схрещування з бельгійськими ваговозами.

Коні арденнської породи вирізняються широким кістяком, міцною конституцією. Особливості екстер’єру: голова рівного профілю з низьким і пласким лобом, великими виразними очима, шия середньої довжини, вигнута, потужне плече, тулуб середньої масивності, широкі й глибокі груди, коротка спина, широкий, добре обмускулений круп, короткі міцні ноги зі щітками. Масть руда, гніда, чала, солова, бура, інші масті не допускаються.

Арденнські коні скороспілі, невибагливі, мають високі адаптаційні та робочі якості, спокійний урівноважений темперамент. За традицією, хвіст арденам обрубують до першого рухливого хребця. Висота в холці в середньому становить 152–163 см, маса тіла — 700–1000 кг.

Коней арденнської породи використовують для транспортних, сільськогосподарських, лісових робіт; для виробництва конини; для кінних прогулянок, іпотерапії та як коней хобі-класу.

В Україну коней арденнської породи завозили від середини 19 ст. У 1960-х їх розводили в Деркульському кінному заводі Луганської області. Арденнську породу використовували під час виведення багатьох європейських ваговозних порід коней, зокрема, вітчизняної новоолександрівської ваговозної.

Література

  1. Swinney N. J. Horse Breeds of the World. Globe Pequot. Guilford : Lyons Press, 2006. 192 p.
  2. Кунець В. В., Косов В. А. Зародження та розвиток ваговозного конярства на теренах України // Науковий вісник Національного університету біоресурсів і природокористування України. 2015. Вип. 207. С. 54–63.

Автор ВУЕ

Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Ткачова І. В. Арденнська порода // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Арденнська порода (дата звернення: 27.01.2022).

Офіційний телеграм-канал ВУЕОфіційний телеграм-канал ВУЕ