Аргонавт (Argonauta)

Аргонавт. Argonauta argo

Аргона́вт (Argonauta) — рід головоногих молюсків родини аргонавтових ряду восьминогів.

Таксономія і характеристика

Єдиний сучасний рід у родині аргонавтових, до складу якого а різними даними входить 5–8 видів. Особливістю аргонавтів є наявність у самиць тонкостінних вапнякових мушель (через що тварин називають паперовими корабликами, або паперовими моряками), утворених епітелієм спинних рук. Мушлі аргонавтів не зростаються з тілом тварин (самиці утримують їх щупальцями) і не є гомологічними до мушель інших молюсків. Переважно слугують виводковими камерами для вирощування потомства, а також використовуються аргонавтами для регулювання плавучості. Для аргонавтів характерний статевий диморфізм, виражений розмірами тіла (самиці більші іноді в 20 разів) і відсутністю мушлі у самців. Дрібні самці можуть оселятися в мушлях великих самиць. Розмноження неодноразове на відміну від інших головоногих молюсків. Запліднення відбувається за допомогою сперматофора. Щупальце (гектокотиль) зі сперматозоїдами відривається від тіла самця, деякий час плаває в товщі води і самостійно мігрує в мантійну порожнину самиці.

Географічне поширення

Поширені в тропічній і субтропічній зонах Світового океану. Населяють поверхневі води. Живляться дрібними морськими тваринами, серед яких й інші молюски.

Література

  1. Несис К. Н. Головоногие: умные и стремительные. Москва : Октопус, 2005. 208 с.
  2. Martill D. M., Barker M. J. A Paper Nautilus (Octopoda, Argonauta) from the Miocene Pakhna Formation of Cyprus // Palaeontology. 2006. № 49 (5). Р. 1035–1041.

Автор ВУЕ

Я. О. Межжеріна


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Межжеріна Я. О. Аргонавт (Argonauta) // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Аргонавт (Argonauta) (дата звернення: 16.10.2021).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
21.03.2021

Офіційний телеграм-канал ВУЕОфіційний телеграм-канал ВУЕ