Арбалет

Арбалет

Арбале́т [ фр. arbalète, від лат. arcus — лук і лат. ballista (balista) — метальний снаряд, з грец.  βάλλειν — кидати] — один із видів ручної метальної зброї далекого бою, поширений у країнах Європи в Середні віки.

Історична довідка

Перші арбалети з’явилися в Європі 10 ст. На Другому Латеранському соборі (1139) арбалет був підданий прокляттю як «богопротивна зброя» і заборонений, вилучений із озброєння християнських військ.

Набув широкого розповсюдження в багатьох арміях європейських держав. Із ужитку вийшов лише 16 ст. у зв’язку з поширенням і вдосконаленням вогнепальної зброї.

Характеристика

На противагу луку вирізнявся значною потужністю стрільби та влучністю попадання у ціль. Складався з дерев’яного ложа (нерідко з прикладом), закріпленої на ньому пружної дуги (власне сталевого або дерев’яного лука) та механізму для натягування тятиви. Ложе мало зверху один або декілька неглибоких жолобків, в які вміщувалися короткі стріли або важкі сталеві (самострільні) болти. У різних типах арбалетів зведення тятиви виконувалося за допомогою приставного залізного важеля («козиної ноги»), зубчасто-рейкового механізму чи коловороту — блокового натяжного пристрою.

Утримувала тятиву на зводі собачка-виступ, а спуск забезпечував спеціальний спусковий механізм.

Різновидом арбалету, що стріляв кам’яними кулями, був баллістер. Полегшена модель баллістера — шнеппер — у Давній Русі носила назву самостріла.

Сучасні арбалети обладнані новітніми пристроями (лазерними прицілами тощо). Використовуються як спортивно-мисливська зброя, інколи — як зброя сил спецпризначення.

Література

  1. Медведев А. Ф. Ручное метательное оружие. (Лук и стрелы, самострел). VIII–XIV вв. Москва : Наука, 1966. 184 с.
  2. Delbruck H. Geschichte der Kriegskunst im Rahmen der politischen Geschichte : in 4 bd. Berlin : Walter de Gruyter, 2000.
  3. Контамин Ф. Война в средние века / Пер. с фр. Санкт-Петербург : Ювента, 2001. 410 c.
  4. Шокарев Ю. Лук и арбалеты. Москва : Астрель, 2001. 173 с.
  5. Loades M. The Crossbow. Oxford : Osprey Publishing, 2018. 80 p.

Автор ВУЕ

І. С. Печенюк


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Печенюк І. С. Арбалет // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Арбалет (дата звернення: 25.02.2021).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
23.02.2021

Офіційний телеграм-канал ВУЕОфіційний телеграм-канал ВУЕ