Апостольські правила

«Апо́стольські правила», «Правила святих апостолів» — важлива пам’ятка церковного законодавства, збірка правил, приписів, звичаїв ранньохристиянської церкви. Точний час створення і авторство достеменно невідомі, є предметом дискусій в історичній і церковно-канонічній літературі. Особисте авторство апостолів більшість дослідників ставлять під сумнів або заперечують, однак давність самих правил (1–3 ст.) визнають. Значна частина «Апостольських правил» містить норми, укорінені в церковній практиці ще з апостольських часів, але є правила явно пізнішого походження, створені в умовах легалізації християнства Римською владою. Спершу «Апостольські правила» не були зведені в єдиний перелік, існували фрагментами в різних церквах; в єдину збірку об’єднані не раніше поч. 4-го ст. Апостольський авторитет правил ґрунтується на їх цілковитій відповідності змісту й суті новозавітного вчення.

«Апостольські правила» — джерело церковної практики і канонічного права. Вже перші Вселенські собори посилаються на «Апостольські правила» як на відомі й авторитетні приписи церковного життя. Зміст «Апостольських правил» складається з норм-приписів та норм-заборон, адресованих переважно кліру, в окремих випадках — мирянам. Вагоме значення мають правила, що стосуються прав і обов’язків єпископів, принципів церковної ієрархії, улаштування помісних церков, накладання церковних покарань, здійснення християнських таїнств.

Трулльський Вселенський собор (691–692) визнав канонічний авторитет 85 «Апостольських правил», які відтоді до сьогодні визнані православними церквами. Римо-католицька церква визнає лише перші 50 правил. Апостольський авторитет визнає за «Апостольськими правилами» і низка протестантських церков.

Джерела

  • Книга правил святих апостолів, Вселенських і Помісних соборів, і святих Отців / Пер. С. Чокалюка. Київ : Видання Київської Патріархії УПЦ КП, 2008. 367 с.

Література

  1. Джерела канонічного права Православної Церкви. Харків : УАПЦ, 1997. 112 с.
  2. Ранні Отці Церкви. Львів : Видавництво УКУ, 2015. 512 с.

Автор ВУЕ

Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Арістова А. В. Апостольські правила // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Апостольські правила (дата звернення: 28.10.2021).

Офіційний телеграм-канал ВУЕОфіційний телеграм-канал ВУЕ