Апаратно-студійний блок

АСБ.jpg

Апара́тно-студі́йний блок, АСБ — комплекс приміщень, програмно-апаратних засобів для проведення відео-, аудіозапису, а також трансляції телевізійної програми в ефірі.

Конструктивні особливості

АСБ складається з блоку основних та допоміжних приміщень, в яких відбуваються всі етапи знімального процесу — підготовчий, зйомка, монтаж, озвучення та ін.

До блоку основних приміщень належать:

 • студія;
 • апаратна відеорежисера;
 • апаратна аудіорежисера;
 • інженерний відсік;
 • серверна.

До блоку допоміжних приміщень належать:

 • гримерна;
 • кімната запрошених гостей і приміщення для масовки;
 • електрощитова;
 • комора знімального, освітлювального обладнання та реквізиту.

Наявність у складі АСБ допоміжних приміщень (гримерної, кімнати гостей, комори тощо) не впливає на технологічні можливості АСБ, а лише забезпечує комфортні умови для роботи команди та підготовки до зйомок запрошених гостей.

У кожному конкретному випадку конфігурація приміщень зумовлюється призначенням АСБ, рівнем його інтеграції в інфраструктуру телецентру або іншого виробничого комплексу.

Класифікація

Класифікацію АСБ здійснюють переважно за площею й технологічними можливостями.

За площею: Така класифікація відображає можливості залучення до знімального процесу певної кількості акторів, масовки, побудови у студії декорацій, тотожних реальним об’єктам. Однак класифікація за площею не характеризує технологічних можливостей студій.

За технологічними можливостями: Ключовими параметрами є кількість відеокамер у тракті; кількість і номенклатура допоміжного обладнання; формат відеокамер (SD, HD, 3G, 4К). На підставі цього, розрізняють такі АСБ:

 • Великі АСБ: із площею студії — понад 400 м2, кількість камер — 16 і більше. Великі АСБ використовують для проведення телевізійних шоу, зйомок телевізійного кіно, серіалів, музичних кліпів, циклових, постановочних телевізійних програм. Різновидом великих АСБ є концертно-виставкові комплекси.
 • Середні АСБ: із площею студії — 100–400 м2, кількість камер — 8–16. Середні АСБ використовують для проведення телевізійних шоу, зйомок телевізійного кіно, серіалів, музичних кліпів, циклових, постановочних телевізійних програм. Середні АСБ також забезпечують ефір випусків новин із використанням кількох знімальних майданчиків, роботу у віртуальному середовищі.
 • Малі АСБ: із площею студії — до 100 м2, кількість камер — 3–6. Малі АСБ використовують для забезпечення ефіру випусків новин з одним знімальним майданчиком, а також роботу у віртуальному середовищі.

Застосування

За призначенням АСБ поділяють на 2 функціональні різновиди:

 • Ефірні АСБ — забезпечують зйомку і трансляцію телевізійної програми у режимі прямого ефіру. Передбачений паралельний запис вихідної програми та допоміжних програм.
 • АСБ запису програм — забезпечують одно- та багатоканальний запис відео- та аудіопрограм.

Відмінністю ефірної АСБ від АСБ запису є загальна архітектура відео- та аудіотрактів. Для ефірних АСБ передбачається повне резервування основних елементів, що унеможливлює припинення ефіру через будь-яку аварійну ситуацію в будь-якому місці тракту. АСБ запису програм мають більшу кількість обладнання для запису відео-, аудіопрограм: зазвичай використовується обладнання багатоканального запису, 8–16-канальні сервери відеозапису та 32–64-канальні сервери аудіозапису.

Функціональні особливості

Комплекс обладнання, його центральні консолі та органи керування (апаратні, програмні), а також технічний і творчий персонал розміщуються у 2 окремих апаратних, відповідно до типу здійснюваних технологічних операцій:

1) апаратна відеорежисера (головного режисера);

2) апаратна аудіорежисера.

Таке розділення дозволяє сформувати робоче середовище команди інженерів і творчих працівників — забезпечити ефективну комунікацію між ними та якісний контроль виробничого процесу.

Усередині кожної апаратної створюють допоміжні апаратні, призначені для виконання певних функцій:

 • в апаратній відеорежисера: апаратні інженерів відеокамер, відеомонтажного запису, графіки та ін.;
 • в апаратній аудіорежисера: апаратні багатоканального аудіозапису, мікрофонного оператора, зворотної аудіопрограми та ін.

Кількість допоміжних апаратних зумовлюється особливостями технологічного процесу в АСБ. Для АСБ з невеликою кількістю обладнання та обслуговуючого персоналу допускається поєднання всіх робочих місць в одному приміщенні (хоча таке поєднання погіршує можливість якісного контролю вихідної програми).

Джерела

Література

 1. Осадчук В. С., Осадчук О. В. Волоконно-оптичні системи передачі. Вінниця : ВНТУ, 2005. 235 с.
 2. Карабанов М. М., Бойко В. Я., Курус І. Ф. та ін. Українське телебачення: роки, події, звершення. Київ : Дирекція ФВД, 2008. 400 с.
 3. Історія // Концерн радіомовлення, радіозв'язку та телебачення. URL: http://www.rrt.ua/concern/index/history/lang/uk

Галерея

Автор ВУЕ

О. В. Оглобля

Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Оглобля О. В. Апаратно-студійний блок // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Апаратно-студійний блок (дата звернення: 1.10.2020).

Покликання на статтю

Опитування читачів ВУЕОпитування читачів ВУЕ