Антропофобія

Антропофобія.jpg

Антропофо́бія (від антропо… і фобія) — ірраціональний страх людей, натовпу.

Характеристика

Антропофобія належить до нав’язливих станів, є однією з форм соціальної фобії, підвидом соціального неврозу. Нав’язливі стани характеризуються виникненням у свідомості невідступних і настирливих думок, які сам хворий критично оцінює як хворобливі, безглузді й такі, що не відповідають дійсності, але позбутися їх не може. Людям з антропофобією важко перебувати з іншими людьми. Специфічна фобія виходить за межі загального страху перебування в соціальних ситуаціях та поширюється на відчуття значного дискомфорту навіть наодинці з іншою людиною. У важких випадках людина може самоізолюватися від будь-яких прямих контактів із людьми, обмежуючи соціальну взаємодію лише мережею Інтернет.

Клінічні симптоми

Головними симптомами антропофобії є страх зорового контакту з іншими людьми, страх зашарітися, побоювання щодо судження або думки інших щодо себе, прискорене серцебиття та частота дихання, пітливість, тремор у ситуації міжособистісного контакту. Нерідко страх виникає заздалегідь, задовго до очікуваної соціальної взаємодії та супроводжується порушенням сну. Часто антропофобія асоціюється з тривожними й депресивними розладами. Такі симптоми є постійними та часом настільки інтенсивними і частими, що пацієнт не в змозі розслабитися навіть у компанії людей, яких він любить і яким довіряє.

Лікування та прогноз

За відсутності лікування антропофобії схильна до прогресування. Найчастіше антропофобія виникає в дитячому та підлітковому віці. В етіології патології значну роль відіграють стресові соціальні події в ранньому періоді життя (залякування, насильство в сім’ї тощо), а також особливості виховання (гіперопіка) та генетична предиспозиція (схильність).

Література

  1. Ушаков Г. К. Детская психиатрия. Москва : Медицина, 1973. 392 с.
  2. Zhang A., Yu L., Zhang J. et al. Anthropophobia: Its Meaning and Concomitant Experiences // International Journal of Social Psychiatry. 2001. № 47 (4). P. 56–70.
  3. Social Anxiety Disorder: Recognition, Assessment and Treatment. Leicester : British Psychological Society, 2013. 45 p. URL: https://www.nice.org.uk/guidance/cg159/resources/social-anxiety-disorder-recognition-assessment-and-treatment-pdf-35109639699397
  4. Hofmann S. G., Otto M. W. Cognitive Behavioral Therapy for Social Anxiety Disorder. 2nd ed. New York : Routledge, 2018. 224 p.

Автор ВУЕ

Л. Є. Трачук

О. С. Чабан


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Чабан О. С., Трачук Л. Є. Антропофобія // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Антропофобія (дата звернення: 24.10.2021).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
13.03.2021

Офіційний телеграм-канал ВУЕОфіційний телеграм-канал ВУЕ