Антидемпінгове законодавство

Антиде́мпінгове законода́вство ― система національних нормативно-правових актів, метою яких є запобігання та припинення імпорту товарів за заниженими цінами через запровадження антидемпінгового мита.

Головні принципи антидемпінгового законодавства зафіксовані у ст. 6 Генеральної угоди про тарифи і торгівлю (ГАТТ) та в Антидемпінговому кодексі, згідно з якими відповідні положення й процедури запроваджують у законодавстві держав, що приєдналися до Генеральної угоди про тарифи і торгівлю (тепер Світова організація торгівлі, СОТ), зокрема в Україні.

Основою антидемпінгового законодавства України є норми Господарського та Митного кодексів, закони України «Про зовнішньоекономічну діяльність» (1991), «Про Єдиний митний тариф» (1992), «Про застосування спеціальних заходів щодо імпорту в Україну», «Про захист національного товаровиробника від субсидованого імпорту» (обидва ― 1998), «Про Митний тариф України» (2001) та інші акти.

Загалом антидемпінгове законодавство містить такі положення: порядок встановлення факту демпінгу, проведення розслідування, визначення рівня цін (як базового для порівняння й методики встановлення збитків), порядок встановлення розміру та стягування антидемпінгового мита. Ініціюють антидемпінгові розслідування національні виробники відповідного товару. Згідно зі світовою практикою застосування антидемпінгових заходів, рівень демпінгу визначають як різницю між експортною ціною й ціною, прийнятою за базову для порівняння. Розмір антидемпінгового мита встановлюють у кожному випадку окремо та стягують тільки після спеціального розслідування щодо визначення шкоди, заподіяної вітчизняному виробникові.

Джерела

Література

  1. Осика С. Г. Засади та особливості антидемпінгового законодавства України. Київ : Благодійна організація «Центр дослідження СОТ, розвитку торгового права і практики», 2005. 222 с.
  2. Лебедєва А. Б., Шпакович О. М. Особливості антидемпінгового законодавства ЄС // Право і суспільство. 2015. № 3. С. 52–55.

Автор ВУЕ

В. П. Нагребельний

Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Нагребельний В. П. Антидемпінгове законодавство // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Антидемпінгове законодавство (дата звернення: 15.10.2021).

Офіційний телеграм-канал ВУЕОфіційний телеграм-канал ВУЕ