Анкілозавр

Анкілозавр.png

Анкілоза́вр (від грец. ἀγϰύλος — кривий і σαῦρος — ящірка), панцирний динозавр (Ankylosaurus magniventris) — вид монотипового роду вимерлих рослиноїдних рептилій родини анкілозаврових ряду птахотазових надряду динозаврів. Скам’янілості скелету знайдені у геологічних шарах на заході Північної Америки. Анкілозаври, ймовірно, вимерли у пізню епоху Крейдяного періоду (66,5–66 млн р.). Анкілозавр — теплокровна тварина розміром з африканського слона (довжина — до 8 м, вага — до 5 т). Тіло широке, приземкувате. Задні кінцівки коротші за передні. Пересувалися анкілозаври на чотирьох кінцівках. Характерними рисами є наявність «броні», що вкривала майже все тіло, навіть повіки, крім черева, а також потовщення на кінці хвоста. «Броня» складалася з масивних кісткових наростів, укритих ороговілим шаром кератину, що захищав тіло рептилії та брав участь у терморегуляції. Череп трикутної форми. Його будова свідчить про те, що тварина мала гарний нюх і стереоскопічний зір. Рот — у формі дзьоба. Зуби характерні для стародавніх травоїдних рептилій, однак не широкі, розташовані глибоко в ротовій порожнині. Є підстави вважати, що анкілозаври живилися низькорослою рослинністю і мали досить спеціалізовану травну систему, придатну для перетравлення до 60 кг непережованих рослин на добу. Анкілозаври існували одночасно з хижим тиранозавром, можливо, саме тому в них утворився такий розвинений зовнішній захист.

Література

  1. Carpenter K. Redescription of Ankylosaurus Magniventris Brown 1908 (Ankylosauridae) from the Upper Cretaceous of the Western Interior of North America // Canadian Journal of Earth Sciences. 2004. № 41 (8). P. 961–986.
  2. Prothero D. The Story of the Dinosaurs in 25 Discoveries : Amazing Fossils and the People who Found them. New York : Columbia University Press, 2019. 488 p.

Автор ВУЕ

О. В. Ростовська


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Ростовська О. В. Анкілозавр // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Анкілозавр (дата звернення: 29.03.2020).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
05.03.2020

Покликання на статтю