Андрологія (В. М. Лісовий)

Андроло́гія [від грец. άνήρ (άνδρός) — чоловік і грец. λόγος — слово, вчення] — наука в галузі медицини про захворювання чоловічих статевих органів та їхнє лікування. Ця медична дисципліна поєднує знання з діагностики, етіопатогенезу та лікування аномалій, захворювань чоловічих статевих органів (наприклад, еректильна дисфункція, еякуляторні розлади, хвороба Пейроні, стриктура уретри, чоловіче безпліддя, вроджений та набутий гіпогонадизм тощо).

Історична довідка

Як науковий напрям андрологія зародилася близько 4 тисячі років тому в Стародавньому Єгипті у відповідь на потреби правлячої династії фараонів щодо успадкування престолу. Проблеми андрології висвітлені в працях багатьох лікарів і вчених давнини: Гіппократа, Галена із Пергама, Авіценни. У Росії рис наукової дисципліни набула завдяки Ф. Синіцину (1835–1907; Росія), який з 1877 очолював у м. Москві хірургічну клініку сечостатевих хвороб, перейменовану із часом на андрологічну. Викладання андрології в Росї до 1915 було обов’язковим. У СРСР андрологічні захворювання лікували переважно в урологічних та венерологічних клініках.

Розвиток андрології в Україні

Лише 1987 на базі Харківського обласного клінічного центру урології та нефрології під керівництвом професора В. Шаповала (1924–2001; Україна) було створено спеціалізоване андрологічне відділення на 40 ліжок. У 2001 в Харківському національному медичному університеті під керівництвом професора В. Лісового вперше в Україні розроблено навчальну програму й розпочато викладання андрології як медичної спеціальності для студентів медичних вищих закладів освіти. На кафедрі урології, нефрології та андрології Харківського національного медичного університету діють курси підвищення кваліфікації для лікарів-урологів з хірургічного лікування основних андрологічних проблем: чоловічого безпліддя, еректильної дисфункції, еякуляторних розладів.

Література

  1. Горпинченко І. І., Імшинецька Л. П., Бойко М. І. та ін. Клінічна сексологія і андрологія. Київ : Здоров'я, 1996. 536 с.
  2. Нешков Н. С., Кукурекин Ю. В., Брезме В. Н. и др. Ступени становления отечественной сексологии и андрологии. Луганск : Шико; Виртуальная реальность, 2008. 199 с.
  3. Бойко М. І., Пасєчніков С. П., Лучицький Є. В. та ін. Клінічна андрологія. Київ : Бібліотека «Здоров'я України», 2013. 222 с.
  4. Урологія, андрологія, нефрологія — досягнення, проблеми, шляхи вирішення: матеріали ювілейної науково-практичної конференції з міжнародною участю, Харків, 24–25 травня 2018 р. / Ред. кол.: В. М. Лісовий, І. М. Антонян, Н. М. Андон’єва та ін. Харків : [б. в.], 2018. 360 с.
  5. Урологія, андрологія, нефрологія — досягнення, проблеми, шляхи вирішення: матеріали науково-практичної конференції з міжнародною участю, 30–31 травня, Харків, 2019 / Ред. кол.: В. М. Лісовий, І. М. Антонян, Н. М. Андон’єва та ін. Харків : [б. в.], 2019. 324 с.

Автор ВУЕ

В. М. Лісовий


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Лісовий В. М. Андрологія (В. М. Лісовий) // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Андрологія (В. М. Лісовий) (дата звернення: 24.10.2021).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
29.06.2021

Офіційний телеграм-канал ВУЕОфіційний телеграм-канал ВУЕ