Андрена

Андрени.png

Андре́на, земляна бджола (Andrena) — рід бджіл родини перетинчастокрилих.

Таксономія та характеристика

Один з найбільших за кількістю таксонів рід тварин: включає близько 2000 видів. Бджоли дрібного та середнього розміру (8–17 мм), забарвлення різноманітне: чорне, коричневе, зеленкувате, синє. Голова й груди густо опушені світлими сірими або білими волосками. Кінцеві сегменти черевця часто червоні або помаранчеві.

Спосіб життя

Бджоли роду андрена живуть колоніями, оселяються в піщаному ґрунті, в місцях, позбавлених рослинності, часто — на узбіччях доріг, галявинах. У оселищах самиці риють нори, подібні до тунелів, з невеликими глухими відгалуженнями — іноді до ста ходів поруч. Стінки ходів бджоли змащують секретом, який після застигання перетворюється на водонепроникну плівку. Потомство вигодують сумішшю пилку з медом — так званим тістом. Поверх тіста бджола відкладає яйце і закриває вхід у камеру земляною пробкою. У такий спосіб облаштовує наступну камеру. Більшість видів дає одне покоління на рік, деякі — два.

Географічне поширення

Види роду поширені майже по всьому світу, крім Південної Америки й Океанії.

Значення

Бджоли роду андрена є запилювачами квіткових рослин. Неагресивні, не становлять небезпеки навіть за близького сусідства з людиною.

Література

  1. Фауна України : в 40 т. Київ : Наукова думка, 1977. Т. 12: Бджолині. Вип. 5: Бджоли — андреніди. С. 5–327.
  2. Michener Ch. The Bees of the World. Baltimore : Johns Hopkins University Press, 2007. 992 p.

Автор ВУЕ

Я.О. Межжеріна


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Межжеріна Я.О. Андрена // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Андрена (дата звернення: 27.11.2021).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
16.06.2021

Офіційний телеграм-канал ВУЕОфіційний телеграм-канал ВУЕ