Англійський ріжок

W29Англійський ріжо.png

Англі́йський ріжо́к, альтовий гобой — дерев’яний духовий інструмент із подвійною тростиною. Назву отримав випадково від помилкового використання французького слова anglais (англійський) замість правильного angle (кут — про кутову форму мисливського гобоя, від якого походить англійський ріжок).

Інструмент був винайдений на початку 18 ст. Він прижився в мисливській практиці та військових оркестрах. Його використовували Й. С. Бах та К. В. Глюк. Від початку 19 ст. застосовувався в оперних оркестрах Франції. До класичного симфонічного оркестру він потрапив не одразу через специфічний тембр. Це сталося 1830 завдяки Г. Берліозу, який уперше використав англійський ріжок як інструмент, що виконує соло, у третій частині «Фантастичної симфонії» («Сцена в полях»).

Має таку ж систему та аплікатуру, як і гобой, але більший за розмірами, з грушоподібним розтрубом і зігнутою металевою трубкою, що з’єднує мундштук з основним (дерев’яним) корпусом. Об’єм звучання — від Мі малої октави до Сі-бемоля другої октави. Інструмент належить до транспонуючих у строї Фа (in F), ноти пишуться в скрипковому ключі на квінту вище справжнього звучання. Тембр англійського ріжка порівняно з гобоєм більш густий, повний і м’який. У партитурі партія ріжка розміщується нижче за партію гобоїв.

Література

  1. Барсова І. Книга про оркестр / Пер. з рос. Київ : Музична Україна, 1988. 160 c.
  2. Veale P. Die Spieltechnik der Oboe: ein Kompendium mit Anmerkungen zur gesamten Oboenfamilie. Kassel : Bärenreiter, 2014. 181 p.

Автор ВУЕ

Н. М. Кушка


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Кушка Н. М. Англійський ріжок // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Англійський ріжок (дата звернення: 24.02.2020).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
04.02.2020

Покликання на статтю