Анафілаксія

Анафілаксі́я (від ана… та грец. φύλαξις — захист) — гостра, важка, системна реакція гіперчутливості, що виникає внаслідок прискореного масивного виділення медіаторів з опасистих клітин (мастоцитів) і базофілів. Характеризується швидким початком із небезпечними для життя порушеннями дихання та кровообігу, що супроводжуються ураженнями шкіри і слизової оболонки.

Термін «анафілаксія» вперше запропонували дослідники П. Портьє і Ш. Ріше (Франція) у 1902 для позначення незвичайної реакції в собак, що виникала у відповідь на повторне введення екстракту щупалець актиній. Аналогічну шокову реакцію на повторне введення кінської сироватки в морських свинок описав 1905 патолог Г. Сахаров (Росія).

Спочатку анафілаксію вважали суто експериментальним феноменом, але згодом аналогічні реакції виявлено і в клінічній практиці. Нині виділяють IgE-опосередковані, IgE-незалежні та комплемент-опосередковані механізми анафілаксії. Неоднорідна клінічна симптоматика анафілаксії, наявність різних імунологічних механізмів, залучення до патологічного процесу багатьох систем життєзабезпечення організму, помилкова інтерпретація її клінічних особливостей, труднощі у проведенні лабораторних тестів, що підтверджують діагноз, ускладнюють своєчасне встановлення діагнозу анафілаксії з його нозологічною рубрикацією для лікаря будь-якої спеціальності.

Анафілаксію вважають вірогідною, якщо у хворого протягом декількох хвилин — кількох годин після впливу алергену розвивається будь-який із таких симптомів: дифузна еритема, висип, кропив’янка та/або ангіонабряк, бронхоспазм, набряк гортані, гіпотензія та/або серцева аритмія.

Література

  1. Simons F. E. Anaphylaxis // Journal of Allergy and Clinical Immunology. 2010. Vol. 125. P. 161–181.
  2. Бабаджан В. Д., Кузнецова Л. В., Зайков С. В. та ін. Анафілаксія. Київ : ТОВ «Актавіс Україна», 2014. 228 с.
  3. Anaphylaxis: Guidelines from the European Academy of Allergy and Clinical Immunology // Allergy. 2014. № 69 (8). P. 1026–1045.

Автор ВУЕ

В. Д. Бабаджан


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Бабаджан В. Д. Анафілаксія // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Анафілаксія (дата звернення: 2.07.2020).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
23.01.2020

Покликання на статтю

Опитування читачів ВУЕОпитування читачів ВУЕ