Ампельні рослини

Герань (Geranium peltatum)
Ампельні рослини. Різні сорти лобелії

Ампельні рослини ― вид декоративних культур зі звисаючими або виткими пагонами, що використовуються для озеленення закритого середовища. Їх поділяють на квітучі та декоративно-листяні; однорічні й багаторазового використання.

Ампельні та виткі рослини (серед декоративних вічнозелених культур їх часто об’єднують в одну групу), характеризуються тим, що їхні пагони виростають не вертикально, як у інших горщечкових, а звисають, стелються або чіпляються. Це переважно кімнатні (горщечкові, хатні) вічнозелені рослини, які прикрашають приміщення, сприятливо впливають на покращення їхнього мікроклімату, допомагають у створенні сучасних інтер’єрів. Як і всі кімнатні, ампельні рослини пом’якшують сухість повітря, збирають та затримують пил, виділяють фітонциди, збагачують повітря киснем. Ампельні рослини також використовують для озеленення колон, арок, альтанок, терас, ґанків, балконів зовні і зсередини, зовнішніх підвіконь тощо. Їх застосовують й у вертикальному озелененні, дуже популярному тепер.

Асортимент кімнатних рослин є результатом багаторічного відбору найневибагливіших, стійких до умов закритого ґрунту, вічнозелених видів субтропічної і тропічної флори. Ампельні рослини невибагливі до простору, світла, догляду; займають мало місця, ефектно декорують приміщення, не закривають вікна.

До найпопулярніших тепер квітучих ампельних рослин належать петунія, сурфінія, лобелія, діасція, бакопа, красоля, калібрахоа, дрібні фіалки тощо; декоративно-листяних ― традесканція, діхондра, хлорофітум, аспарагус, сциндапсус тощо. Їх культивують у підвісних вазах (амплях), кашпо, ящиках, кошиках, які можна розташовувати в найрізном. місцях, непридатних для інших горщикових.

Для вирощування ампельних рослин використовують легкі дренаж і ґрунт з метою мінімізації ваги, натомість конструкції потребують міцних кріплень. Для вирощування ампельних рослин у домашніх умовах, на балконах і лоджіях, бажано використовувати контейнери світлих кольорів, що захищатимуть від перегрівання, а також засклення, яке убезпечить від вітру і поліпшить догляд.

Література

  1. Антонюк Н. Є., Бородина А. Р., Стопкань В. В., Скворцова Л. С. Декоративні рослини природної флори України. Київ: Наук. думка. 1977. 221 с.
  2. Бурганская Т. М. Основы декоративного садоводства. У 2-х ч. Ч. 1. Цветоводство. Минск: Вышейшая школа. 2012. 367 с.
  3. Слєпцов Ю. В. Квітникарство закритого грунту. Слєпцов Ю.В. Квітникарство закритого ґрунту. Навч. посібник. Вінниця: ТОВ "Нілан ЛТД". 2015. 320 с.
  4. Прокопчук В. М., Дідур І. М., Панцирева Г. В. Особливості підбору декоративних культур закритого середовища для проектування фітомодуля в умовах інтер'єру // Сільське господарство та лісівництво. 2019. № 12. С. 142–153.

Автор ВУЕ

Редакція_ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Ампельні рослини // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Ампельні рослини (дата звернення: 25.10.2020).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
13.10.2020

Покликання на статтю

Опитування читачів ВУЕОпитування читачів ВУЕ