Амвросіївський комплекс

Амвросіївський комплекс. Крем’яні вироби

Амвро́сіївський ко́мплекс — археологічна пам’ятка, що включає кістковище бізонів та археологічну стоянку часів пізнього палеоліту (18–19 тис. років тому), відому як Амвросіївська стоянка.

Комплекс розташований біля м. Амвросіївки Донецької області, у верхів’ї балки Казенної, на правому березі р. Кринки (притоки р. Міусу). Відкритий 1935 археологом, краєзнавцем В. Євсєєвим (1912–1955). Досліджувався у 1940–1950-ті I. Підоплічком і П. Борисковським, у 1980–2000-і — археологом О. Кротовою. Загальна відкрита площа — бл. 500 кв. м.

Кістковище розташовано на схилі балки у давній вимоїні. Товщина культурного шару — 0,2–1,0 м. Він містив кістки бізонів (650 особин), кістяні вістря до списів та крем’яні вироби, зокрема мікроліти, — вкладні до списів, мушлю, червону вохру. Здебільшого вони мали сліди різання м’яса, обробки кістки та рогу, а деякі кістки бізонів — сліди розбивання та різання крем’яними знаряддями. Кістковище вважають місцем загінного полювання на бізонів та оброблення мисливської здобичі.

Стоянку розташовано за 200 м від кістковища на платоподібному мисі. Основний горизонт культурних залишків залягав у сірувато-бурому суглинку на глибині 0,35–0,65 м та містив крем’яні знаряддя праці, кістяні вироби — фрагменти вістер до списів, ретушер (знаряддя для сколювання) і кілька знарядь для обробки шкур, прикраси з каменю та викопних окам’янілостей, червону та жовту вохру, сліди використання вогню, фрагменти кісток, переважно бізонів, та поодинокі кістки коня та зайця.

Стоянку вважають сезонним базовим табором мисливців на бізонів. За характером обробки кременю вона належить до граветської культурно-технологічної традиції (див. Гравет). Певні аналогії до неї є в комплексі стоянки Нововолодимирівка II у Нижньому Подніпров’ї.

Література

  1. Кротова О. О. Пам’ятка верхньопалеолітичних мисливців на бізонів (До інтерпретації Амвросіївського кістковища) // Кам’яна доба України. Київ : Шлях, 2010. Вип. 13. С. 159–168. URL: http://dspace.nbuv.gov.ua/bitstream/handle/123456789/58989/12-Krotova.PDF?sequence=1
  2. Stones, Bones, and Profiles: Exploring Archaeological Context, Early American Hunter-Gatherers, and Bison / Ed. by M. Kornfeld, B. Huckell. Boulder : University Press of Colorado, 2016. 472 p.

Автор ВУЕ

О. О. Кротова


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Кротова О. О. Амвросіївський комплекс // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Амвросіївський комплекс (дата звернення: 11.08.2020).


Оприлюднено


Оприлюднено:
27.12.2019

Покликання на статтю

Опитування читачів ВУЕОпитування читачів ВУЕ