Альфа Центавра

А́льфа (α) Цента́вра (латинізов. α Centauri; інші назви — Рігель Кентаврус (Rigil Kentaurus), Толіман (Toliman)) ― найближча до Сонця кратна зоряна система.

Характеристика системи

Потрійна система α Центавра складається з двох зір α Центавра А й α Центавра В, які обертаються еліптичними орбітами навколо спільного центра мас з періодом ~80 років за відстані між компонентами від ~34 а. о. (в апоастрі) до ~11,2 а. о. (у періастрі) та третьої зорі ― α Центавра С чи Проксима, яка обертається навколо спільного центра мас з подвійною α Центавра АВ з періодом більш ніж 100 000 років, можливо навіть близько до мільйона років, на відстані ~3960 а. о. Обертання зір у парі є найстійкішим, тому третій компонент завжди гравітаційними силами відкидається від пари зір на віддаленішу орбіту.

Подвійність зорі α Центавра АВ може бути виявлена тільки за допомогою телескопа, а третій компонент ― Проксима ― на небі перебуває від головних компонентів системи на відстані 2,2°, тож тільки завдяки руху зір у космічному просторі зроблено висновки, що вони гравітаційно пов’язані. Тобто, Проксима належить до системи α Центавра АВ, а її ім’я означає «найближча» тому, що рухаючись своєю орбітою, на тепер вона перебуває ближче до Сонця, ніж інші зорі. Зокрема, промінь світла від α Центавра АВ доходить до Сонця за 4,37 світлового року, а від Проксими ― за 4,23 світлового року.

Характеристика компонентів системи

Головні компоненти цієї потрійної системи ― зорі сонячного типу. Маса зорі α Центавра А дорівнює 1,08М, діаметр, як і маса, трішки більше, ніж у Сонця, тому й світність більша за сонячну. Маса компонента В на 12 % менша за масу Сонця, менший діаметр, а температура поверхні близька до 4 500 К. Третя компонента ― Проксима ― це зоря 11m, її відносять до червоних карликових зір. Температура її поверхні ~3000 К, маса приблизно у 8 разів менша, ніж у Сонця, а діаметр у 7 разів менший за сонячний. Зорі такого типу час від часу спалахують. Природа спалахів (типу UV Cet) така сама, як у Сонця, але вони набагато потужніші. Крім того, Проксима є потужнішим джерелом рентгенівського випромінювання (див. Рентгенівські промені), ніж Сонце.

Можливі планети

Потрійна система α Центавра найближча до нашої сонячної, а її головні компоненти дуже схожі на Сонце, тому вчені активно шукали прояви, які б свідчили про наявність навколо цих зір планетоподібних супутників. Установлено радіуси екосфер ― це ~2,68 а. о. навколо α Центавра А та ~2,34 а. о. навколо α Центавра В. Отримано інформацію про планету з масою, близькою до земної, на відстані ~0,04 а. о. від компоненти α Центавра В, та під час подальших досліджень цьому не знайдено підтвердження. Згідно з повідомленням від Європейської південної астрономічної обсерваторії, після тривалих спостережень навколо червоного карлика відкрито планету з масою в 1,3 рази більшою за земну й періодом обертання 11,2 доби. Така мала відстань до свого світила й те, що Проксима ― це червоний карлик, який спалахує, роблять існування життя зрозумілої нам форми малоймовірним.

Література

  1. Зигель Ф. Ю. Астрономическая мозаика. Москва : Наука, 1987. 176 с.
  2. Суркова Л. П. Звезды и звездные группировки в нашей Галактике. 2-е изд. испр. и доп. Чита : Забайкальский государственный гуманитарно-педагогический университет, 2005. 1734 с.
  3. Beech M. Alpha Centauri: unveiling the secrets of our nearest stellar neighbor. Cham : Springer, 2015. 298 p.
  4. Планета Проксимы Центавра // Вселенная. Пространство. Время. 2016. № 9 (146). С. 15.

Автор ВУЕ

Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Чінарова Л. Л., Андронов І. Л. Альфа Центавра // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Альфа Центавра (дата звернення: 4.12.2021).


Оприлюднено


Оприлюднено:
25.07.2019

Офіційний телеграм-канал ВУЕОфіційний телеграм-канал ВУЕ