Альпійське сяйво

Альпійське сяйво на картині Алоїса Арнеггера «Вид на гірський хребет Караванке», 20 ст.

Альпі́йське ся́йво ― оптичне явище, що утворюється переважно в скелястих укритих снігом горах після заходу Сонця за незначного його занурення за обрій (до 4–5°), або перед сходом Сонця, коли воно ще перебуває трохи нижче від горизонту. Це ― горизонтальна червона смуга розсіяного світла (різних відтінків), що світиться на гірських вершинах на горизонті навпроти Сонця. Оскільки Сонце під час виникнення ефекту альпійського сяйва перебуває нижче від горизонту (тобто за горизонтом) і не може прямо освітлювати гірські вершини з їхнього зворотного боку, смуга червоного сяйва виникає через зворотне розсіювання сонячних променів, що відбиваються від снігу на схилах гірського масиву, частинок води або льоду в атмосфері. Особливо яскраве альпійське сяйво виникає, коли гори на обрії під час сходу або заходу Сонця вкриті легкими купчастими, перисто-купчастими або перистими хмарами.

Література

  1. Toula T. Rock ‘n’ Road: An Atlas of North American Rock Climbing Areas. Guilford : Globe Pequot Press, 2002. 552 p.
  2. Leech J. Magic Light and the Dynamic Landscape: Take Advantage of Light and Weather to Create Amazing Photographs. Buffalo : Amherst Media, 2014. 128 p.

Автор ВУЕ

А. С. Івченко


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Івченко А. С. Альпійське сяйво // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Альпійське сяйво (дата звернення: 16.10.2021).


Оприлюднено


Оприлюднено:
08.11.2019

Офіційний телеграм-канал ВУЕОфіційний телеграм-канал ВУЕ