Альбатросові

Альбатрос (Diomedea epomophora)

Альбатро́сові (Diomedeidae) — родина птахів ряду буревісникоподібних. Відомо 4 роди, за різними джерелами — від 13 до 24 видів. Довжина тіла — до 1 м, маса — до 10 кг. За розмахом крил, який у деяких представників може бути понад 3,7 м, є найбільшими серед літаючих птахів. Оперення здебільшого біле з чорним. Особливості будови крил ускладнюють активний махальний політ, але сприяють ширянню. Звідси перевага планеруючого польоту, що визначає переважне поширення альбатросових у високих широтах й уникання ними штильної екваторіальної зони. Альбатросові добре плавають і пірнають, легко переміщуються на великі відстані, навіть під час шторму.

Більшість видів альбатросових живе на півдні Південної півкулі. Лише три види опанували північну частину Тихого океану, а один вид — Галапагоські острови. Гніздяться колоніями на островах. У кладці 1 яйце. Молоді птахи набувають вигляду дорослих особин на 4–5-й рік життя. Живляться рибою, головоногими молюсками, ракоподібними, іноді — зоопланктоном і рештками тварин.

Популяції цих птахів поступово скорочуються, всі види (без винятку) перебувають у загрозливому стані. Спочатку моряки винищували альбатросових заради розваги. Потім альбатросові стали об’єктом полювання (їхні довгі рульові та махові пера використовували як прикрасу для дамських капелюхів). На зменшення популяції також впливають неспецифічні антропогенні чинники: зменшення трофічної бази внаслідок надмірного вилову риби і кальмарів; забруднення світового океану.

Література

  1. Жизнь животных. Москва : Просвещение, 1970. Том 5. Птицы / Под ред. Гладкова Н. А., Михеева А. В. 611 с.
  2. Brooke M. Albatrosses and Petrels Across the World. Oxford : Oxford University Press, 2004. 499 p.

Автор ВУЕ

Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Межжерін С. В. Альбатросові // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Альбатросові (дата звернення: 23.01.2022).

Офіційний телеграм-канал ВУЕОфіційний телеграм-канал ВУЕ