Алоза (Alosa)

Сіроспинка (Alosa pseudoharengus)

Ало́за, пузанок (Alosa) — рід прохідних риб підродини пузанкових оселедців ряду оселедцеподібних.

Таксономічна структура та географічне поширення

Систематика роду дискусійна. У його складі здебільшого розглядають до 20 видів, поширених в Атлантичному океані (біля берегів Америки та Європи), Середземному, Чорному, Азовському та Каспійському морях. Останні генетичні дослідження доводять, що, можливо, йдеться про єдиний поліморфний вид (див. Поліморфізм), який утворює безліч географічних та екологічних форм.

Характеристика

Розміри дуже різноманітні: від 15 см у пузанка до 60 см і маси до 2 кг в оселедця Кесслера. Харектерною ознакою є здатність, на відміну від справжніх оселедців, легко втрачати зуби. Для риб роду алоз характерний нерест у річках і лиманах.

В Україні

У фауні України три види алоз: оселедець чорноморсько-азовський, пузанок, оселедець керченський.

Література

  1. Межжерин C. В. Животные ресурсы Украины в свете стратегии устойчивого развития: аналитический справочник. Киев : Логос, 2008. 282 с.
  2. Межжерин С. В., Федоренко Л. В., Верлатый Д. Б. Дифференциация и аллозимная изменчивость пузанковых сельдей рода Alosa (Clupeiformes, Alosiinae) Азово-Черноморского бассейна // Цитология и генетика. 2009. Т. 43. № 2. С. 54–60.

Автор ВУЕ

Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Межжерін С. В. Алоза (Alosa) // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Алоза (Alosa) (дата звернення: 24.10.2021).

Офіційний телеграм-канал ВУЕОфіційний телеграм-канал ВУЕ