Алніко

Алні́ко [від лат. Al(umium)алюміній, Ni(ccolum)нікель і Co(baltum)кобальт] ― тверді магнітні матеріали, сплави на основі системи залізо ― алюміній ― нікель ― кобальт, які виробляють литтям або спіканням.

Алніко є модернізованими сплавами алні. Кобальт у складі алніко зумовлює широкий діапазон значень їхніх магнітних характеристик, зокрема стійкість до розмагнічування. Особливі методи оброблення ― термічний, термомагнітний (часто в поєднанні з методом спрямованої кристалізації для створення стовбчастої магнітної структури) також сприяють поліпшенню якості цих матеріалів. Вони стійкі до деформування та корозії, придатні до використання в широкому температурному інтервалі (до 500 оС).

Основні недоліки цих сплавів — високі твердість і крихкість, що значно ускладнює їхнє механічне оброблення. Алніко широко використовують для виготовлення постійних магнітів, що є складниками магнітоелектричних вимірювальних приладів, динаміків тощо. До появи у 1970-х магнітів на основі рідкісноземельних елементів алніко були найсильнішим типом постійного магніту.

Література

  1. Чемес Є. О., Ямпольський Ю. С. Електротехнічні пристрої радіоелектронних засобів. Одеса, Бахва, 2014. 563 с.
  2. Червоный И. Ф., Игнатьев В. С. и др. Цветная металургия Украины. Запорожье : Изд-во Запорожской государственной инженерной академии, 2014. 380 с.

Автор ВУЕ

Редакція_ВУЕ

Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Редакція ВУЕ Алніко // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Алніко (дата звернення: 7.12.2021).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
22.11.2021

Офіційний телеграм-канал ВУЕОфіційний телеграм-канал ВУЕ