Аксьонов, Олександр Федотович

Аксьонов, Олександр Федотович 

Аксьо́нов, Олекса́ндр Федо́тович (13.10.1929, с. Кротово, тепер Новосибірська обл., Російська Федерація) — учений у галузі авіаційного матеріалознавства, тертя і зносостійкості металів, хіммотології й трибології, доктор технічних наук (1970), професор (1971), член-кореспондент НАН України (1976).

Аксьонов, Олександр Федотович

Народження 1929
Місце народження Кротово
Alma mater Національний авіаційний університет
Напрями діяльності трибологія, трибохімія, тертя і зношування в машинах
Традиція/школа школа авіаційної хіммотології і триботехніки


Відзнаки

Медалі Золота медаль премії ім. Е. Корнера
Премії Премія ім. І. М. Францевича Академії наук УРСР
Грамоти Почесна грамота премії ім. Е. Корнера

Життєпис

1953 закінчив механічний факультет Київського інституту цивільного повітряного флоту, де потім працював асистентом (1953–1956), начальником навчальної частини (1956–1961), проректором з наукової частини (1961–1970), ректором (1975–1988).

1970–1975 та 1988–1992 — заступник міністра цивільної авіації СРСР.

З 1992 — головний науковий співробітник галузевої науково-дослідної лабораторії дослідження експлуатаційних властивостей авіаційних паливно-мастильних матеріалів, радник ректорату Національного авіаційного університету.

Проводив дослідження в галузі хіммотології і триботехніки щодо паливних і гідравлічних систем літальних апаратів. Вивчав процеси тертя і зношування в низькомолекулярних вуглеводневих середовищах, вплив розчиненого в паливі та гідрорідинах кисню на процеси тертя і зношування, розробив методи для випробувань нових літаків. Розвинув теорію окислювального зношування і заклав основи нового наукового напряму — трибохімії.

Створив школу авіаційної хіммотології і триботехніки. Зробив значний внесок у вирішення проблем фізико-хімічної механіки за наявності тертя металевих поверхонь у низькомолекулярних вуглеводневих середовищах (актуальні під час створення реактивних палив і спеціальних рідин). У процесі цих досліджень був вивчений механізм зношування деталей авіаційної техніки на молекулярному рівні. Установив факт і основні закономірності витрат кисню під час тертя, при появі водню, метану, оксиду і диоксиду вуглецю, звичайних і комплексних сполук метану з компонентами, що оточують зону тертя.

Наукові дослідження в галузі хімії і технології нових типів авіаційного пального мастил і мастильних матеріалів використовують у розробці і виробництві нових типів повітряних суден, сприяли подальшому розвитку авіаційної науки.

Брав участь у розробленні й створенні літаків: Ту-144, Іл-86, Іл-76, Ту-154, Як-40, Ан-74, Ту-204, Іл-96, Іл-114.

Нагороди та відзнаки

Радою Міжнародної організації цивільної авіації першим в Україні нагороджений Золотою медаллю та Почесною грамотою премії ім. Е. Корнера за значний внесок у розвиток міжнародної цивільної авіації (1985). За цикл робіт «Розробка зносостійких та корозійностійких матеріалів» нагороджений премією ім. І. М. Францевича Академії наук УРСР (1989).

Праці

Автор 140 наукових і навчально-методичних праць, 27 авторських свідоцтв і патентів. Серед них:

  • Авиационные топлива, смазочные материалы и специальные жидкости, Москва : Транспорт, 1970. 257 с.
  • Химмотология авиационных специальных жидкостей (у спiвавторстві). Киев : КИИГА, 1972. 136 с.
  • Трение и изнашивание металлов в углеводо­родных жидкостях. Москва : Машиностроение, 1977. 152 с.
  • Износостойкость авиационных топливно-гидравлических агрегатов. МСосква: Транспорт, 1986. 240 с.

Література

  1. Бабак B., Іванов C., Запорожець О. Олександр Федотович Аксьонов // Вісник НАН України. 2004. № 3.

Автор ВУЕ

Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Березовський О. М. Аксьонов, Олександр Федотович // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Аксьонов, Олександр Федотович (дата звернення: 21.10.2021).

Офіційний телеграм-канал ВУЕОфіційний телеграм-канал ВУЕ