Айзлі, Донн Фултон

Айзлі, Донн Фултон

А́йзлі, Донн Фу́лтон (англ. Eisele, Donn Fulton; 23.06.1930, м. Колумбус, штат Огайо, США — 02.12.1987, м. Токіо, Японія; похований на Арлінгтонському національному цвинтарі, США) — 30-й космонавт світу і 19-й астронавт США.

Айзлі, Донн Фултон

(Eisele, Donn Fulton)

Народження 1930
Місце народження Колумбус, Огайо (штат), Сполучені Штати Америки
Смерть 1987
Місце смерті Токіо, Японія
Alma mater Військово-морська Академія США, Аннаполіс
Напрями діяльності космонавтика


Відзнаки

Хрести За видатні льотні заслуги
Медалі Легіон пошани, За виняткові заслуги, За видатні заслуги

Життєпис

По закінченні (1952) Військово-морської академії США пройшов льотну підготовку й здобув (1954) кваліфікацію військового пілота. 1954–1956 — пілот літака-перехоплювача. Здобув (1960) у Технологічному інституті військово-повітряних сил (ВПС) ступінь магістра наук з астронавтики. До осені 1961 — інженер з авіаційно-космічної зброї і ракетних двигунів на базі ВПС Райт-Паттерсен. Після підготовки в Аерокосмічній школі пілотів-дослідників ВПС (англ. Air Force Aerospace Research Pilot School) служив пілотом-інструктором. Потім — пілот-випробувач та інженер у Центрі спеціальних видів зброї ВПС (англ. Air Force Special Weapons Center) на базі Кіртленд в шт. Нью-Мексико. Зарахований (жовтень 1963) до загону астронавтів НАСА під час третього набору. Був призначений (наприкінці 1965) пілотом основного екіпажу першого пілотованого польоту космічного корабля «Аполлон» (Apollo), але під час підготовки зламав плече і вимушено перейшов до екіпажу дублерів.

Виконав політ у космос протягом 11–22.10.1968 як пілот командного модуля космічного корабля «Аполлон-7». Тривалість польоту становила 10 діб 20 год. 9 хв. 3 с. Дублер пілота командного модуля екіпажу космічного корабля «Аполлон-10». Згідно з планами мав увійти до складу основного екіпажу космічного корабля «Аполлон-13» чи «Аполлон-14». Але з особистих причин залишив (1970) відділ астронавтів НАСА. Упродовж 1970–1972 — технічний помічник з пілотованих польотів у Науково-дослідному центрі в Ленглі (англ. NASA Langley Research Center).

У червні 1972 вийшов у відставку з ВПС. Директор (1972–1974) відділення Корпусу миру (англ. U. S. Peace Corps) в м. Бангкоку (Таїланд). До кінця життя працював на керівних посадах у кількох приватних компаніях США.

Нагороди та відзнаки

Нагороджений медаллю «Легіон пошани» (англ. Legion of Merit), Хрестом «За видатні льотні заслуги» від ВПС (англ. Air Force Distinguished Flying Cross), медалями NASA «За виняткові заслуги» (англ. NASA Exceptional Service Medal) і «За видатні заслуги» (англ. NASA Di­stinguished Service Medal). Його ім’я внесено до Зали слави американських астронавтів (англ. U.S. Astronaut Hall of Fame).

Література

  1. National Aeronautics and Space Administration. Donn F. Eisele (Colonel, USAF, RET.). NASA Astronaut, 1987. URL: https://www.jsc.nasa.gov/Bios/htmlbios/eisele-df.html

Автор ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Крячко І. П. Айзлі, Донн Фултон // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Айзлі, Донн Фултон (дата звернення: 27.10.2021).

Офіційний телеграм-канал ВУЕОфіційний телеграм-канал ВУЕ