Адемар Шабанський

Адема́р Шаба́нський (франц. Adhemar de Chabannais, Adémar de Chabannes; лат. Ademarus Cabanesis; близько 988–1034, Єрусалим) — хроніст, чернець.

Адемар Шабанський

(Adhemar de Chabannais)

Народження бл. 988
Місце народження невідомо
Смерть 1034
Місце смерті Єрусалим, Ізраїль
Напрями діяльності літературна творчість, поезія, проза, хроніка, релігія

Життєпис

Походив зі шляхетної родини з французької провінції Лімузен. Більшість дослідників називало місцем народження с. Шабане, дехто с. Шампаньяк; сучасні вчені певні, що це село, яке називається Шабанн, сусіднє з с. Шатопонсак (тепер департамент Верхня В’єнна, регіон Нова Аквітанія).

Провів усе життя у монастирях. У дитинстві батьки відправили його до монастиря Сен-Сібар в Анґулемі, 1007–1013 навчався у монастирі Сен-Марсіаль у Ліможі, де два його дядьки були деканом і півчим, а потім повернувся у Сен-Сібар, там прийняв духовний сан. Був найвпливовішою особою монастиря, керував інтелектуальним життям у ньому. Займався переписуванням рукописів, а також написав там численні твори.

Помер під час паломництва на Святу землю.

Багато творів Адемара Шабанського уславлюють святого Марсіаля: віршовані п’єси, акровірші, поезії.

Але його основна праця — «Хроніка», або «Хроніка Аквітанії» (лат. «Cronicum aquitanicum»; 3 кн., 1028–1034), що розповідає історію від часів міфічного короля франків Фарамонда до 1028. Ця праця, особливо її остання частина, — важливе джерело знань про історію Ангумуа, Периґора та Лімузена.

Праці

  • Chronique. Paris, 1897.

Література

  1. Dictionnaire du Moyen Вge. Paris, 2004.
  2. Луговий О. М. Паломництва до Святої Землі ХI ст. та німці на військовій службі у Візантії // Стародавнє Причорномор’я. Вип. ХI. 2016. С. 306–313.

Автор ВУЕ

Офіційний телеграм-канал ВУЕОфіційний телеграм-канал ВУЕ