Адан, Поль Огюст Марі

Адан, Поль Огюст Марі 

Ада́н, Поль Огю́ст Марі́ (фр. Adam, Paul Auguste Marie; повне прізвище — Адан Раксі-Флассан (Adam Raxi-Flassan); 07.12.1862, м. Париж, Франція — 02.01.1920, м. Париж, Франція) — письменник.

Адан, Поль Огюст Марі

(Adam, Paul Auguste Marie)

Рік народження 1862
Місце народження Париж, Франція
Рік смерті 1920
Місце смерті Париж, Франція
Напрями діяльності літературна творчість, проза

Життєпис

Родина П. Адана походила з графства Артуа і Фландрії, куди в середні віки предки письменника виїхали з країни Рашки (тепер на території Сербії). Дід брав участь у наполеонівських війнах, батько був директором імператорської пошти.

Навчався П. Адан у ліцеї Генріха ІV (м. Париж).

З 1884 працював у журналі «Ревю індепендант».

1885 П. Адан опублікував свій перший твір — провокаційний натуралістичний роман «Податливе тіло» («Chair molle»).

1886 П. Адан написав книжку «Своє я» («Soi»), нарис психології порядної жінки; стиль твору свідчив про те, що автор став прихильником символізму.

1887 у співавторстві з Ж. Мореасом написав два символістські романи — «Панночки Губер» («Les Demoiselles Goubert») і «Чай у Міранди» («Le thé chez Miranda»).

1888 під псевдонімом Жак Пловер опублікував «Маленький глосарій, що служить для розуміння декадентських і символістських авторів» («Petit Glossaire pour servir à l’intelligence des auteurs décadents et symbolistes»), де за ідеєю допомоги у читанні приховується презентація символів літературної школи.

Романам П. Адана «Істота» (1888) і «Прикраса» (1891) притаманні символістський езотеризм і суб’єктивізм.

П. Адан вносить до змісту своїх романів актуальні для його часу проблеми, історію та політику, створює:

  • романи звичаїв [«Червоні мантії» («Les Robes rouges»), 1891; «Сила зла» («La Force du mal»), 1896; «Роки Кларісси» («L’Année de Clarisse»), 1898];
  • античні романи [«Базіль і Софія» («Basile et Sophia»), 1900; «Ірен і Євнухи» («Irène et les Eunuques»), 1907];
  • цикл історичних романів (тетралогія про «часи життя»), що нагадує епопею родини за часів Імперії та Реставрації [«Сила» («La Force»), 1899; «Дитя Аустерліца» («L’Enfant d’Austerlitz»), 1902; «Підступність» («La Ruse»), «Під липневим сонцем» («Au soleil de juillet»), обидва — 1903].

На зміну анархізму його ранніх творів, під впливом учень Ф. Ніцше і М. Баррес, прийшли моральна і політична ідея енергійної сили («Таємниця натовпів» («Le Mystère des foules»), 1895) та утопічний соціалізм («Листи з Малазії» («Les Lettres de Malaisie»), 1898). Численні романи П. Адана були віддзеркаленням дебатів епохи, в яку він жив.

Писав також нариси, оповідання, театральні п’єси.

Література

  1. Mauclar C. Paul Adam, 1862–1920. Paris, 1922.

Автор ВУЕ

Офіційний телеграм-канал ВУЕОфіційний телеграм-канал ВУЕ