Адан, Поль Огюст Марі

Адан, Поль Огюст Марі 

Ада́н, Поль Огю́ст Марі́ (фр. Adam, Paul Auguste Marie; повне прізвище — Адан Раксі-Флассан (Adam Raxi-Flassan); 07.12.1862, м. Париж, Франція — 02.01.1920, м. Париж, Франція) — письменник.

Адан, Поль Огюст Марі

(Adam, Paul Auguste Marie)

Народження 1862
Місце народження Париж, Франція
Смерть 1920
Місце смерті Париж, Франція
Напрями діяльності літературна творчість, проза

Життєпис

Родина П. Адана походила з графства Артуа і Фландрії, куди в середні віки предки письменника виїхали з країни Рашки (тепер на території Сербії). Дід брав участь у наполеонівських війнах, батько був директором імператорської пошти.

Навчався П. Адан у ліцеї Генріха ІV (м. Париж).

З 1884 працював у журналі «Ревю індепендант».

1885 П. Адан опублікував свій перший твір — провокаційний натуралістичний роман «Податливе тіло» («Chair molle»).

1886 П. Адан написав книжку «Своє я» («Soi»), нарис психології порядної жінки; стиль твору свідчив про те, що автор став прихильником символізму.

1887 у співавторстві з Ж. Мореасом написав два символістські романи — «Панночки Губер» («Les Demoiselles Goubert») і «Чай у Міранди» («Le thé chez Miranda»).

1888 під псевдонімом Жак Пловер опублікував «Маленький глосарій, що служить для розуміння декадентських і символістських авторів» («Petit Glossaire pour servir à l’intelligence des auteurs décadents et symbolistes»), де за ідеєю допомоги у читанні приховується презентація символів літературної школи.

Романам П. Адана «Істота» (1888) і «Прикраса» (1891) притаманні символістський езотеризм і суб’єктивізм.

П. Адан вносить до змісту своїх романів актуальні для його часу проблеми, історію та політику, створює:

  • романи звичаїв [«Червоні мантії» («Les Robes rouges»), 1891; «Сила зла» («La Force du mal»), 1896; «Роки Кларісси» («L’Année de Clarisse»), 1898];
  • античні романи [«Базіль і Софія» («Basile et Sophia»), 1900; «Ірен і Євнухи» («Irène et les Eunuques»), 1907];
  • цикл історичних романів (тетралогія про «часи життя»), що нагадує епопею родини за часів Імперії та Реставрації [«Сила» («La Force»), 1899; «Дитя Аустерліца» («L’Enfant d’Austerlitz»), 1902; «Підступність» («La Ruse»), «Під липневим сонцем» («Au soleil de juillet»), обидва — 1903].

На зміну анархізму його ранніх творів, під впливом учень Ф. Ніцше і М. Баррес, прийшли моральна і політична ідея енергійної сили («Таємниця натовпів» («Le Mystère des foules»), 1895) та утопічний соціалізм («Листи з Малазії» («Les Lettres de Malaisie»), 1898). Численні романи П. Адана були віддзеркаленням дебатів епохи, в яку він жив.

Писав також нариси, оповідання, театральні п’єси.

Література

  1. Mauclar C. Paul Adam, 1862–1920. Paris, 1922.

Автор ВУЕ

Офіційний телеграм-канал ВУЕОфіційний телеграм-канал ВУЕ