Авіамодельний спорт


Радіокерована модель літака

Авіамоде́льний спорт — вид спорту з конструювання та виготовлення моделей літальних апаратів (планерів, літаків, вертольотів, ракет тощо) та керування ними під час польотів на швидкість, дальність, тривалість та виконання фігур вищого пілотажу.

Історія розвитку

Перші конкурси на кращу модель літака були проведені 1905 (невдовзі після винаходу поршневих літаків) як цікаві й доступні атракціони.

З 1930-х авіамоделювання швидко набуло популярності.

Незадовго до Другої світової війни у Великій Британії та Німеччині проведено перші міжнародні змагання.

1955 відбувся перший конкурс з вищого пілотажу, а 1960 — перший чемпіонат світу. На початок 21 ст. авіамоделювання охоплює більше мільйона ентузіастів у світі.

Керівний орган, під егідою якого проводяться змагання з авіамодельного спорту, — Міжнародна федерація авіаспорту (фр. Fédération Aéronautique Internationale). Вона встановлює класифікацію, правила та порядок проведення змагань. У США існує Академія авіаційних моделей (англ. Academy of Model Aeronautics), що має свою класифікацію моделей.

В авіамодельному спорті є такі категорії: F1 — вільнолітаючі моделі; F2 — кордові моделі; F3 — радіокеровані моделі; F4 — моделі — копії літаків; F5 — радіокеровані моделі літаків з електроприводом.

Перші Всесвітні авіаігри з усіх видів авіаційного, зокрема авіамодельного спорту, були проведені 1997 у Туреччині. Наступні змагання відбулися в Іспанії (2001), Італії (2009), Об’єднаних Арабських Еміратах (2015).

Авіамодельний спорт в Україні

В Україні авіамодельний спорт розвивається понад 60 років. Він офіційно визнаний та належить до неолімпійських видів спорту.

За радянських часів в УРСР проведено три чемпіонати світу (1962, 1984, 1988). Значну частину збірної СРСР (найсильнішої у 1970–1980-х у світі) становили українські спортсмени, чемпіонами світу та Європи серед них були: О. Андрюков, В. Барков, О. Бабичев, Є. Вербицький, В. Крамаренко, Б. Краснорутський, В. Мозирський, Н. Наконечний, В. Онуфрієнко, В. Струков, В. Сураєв, В. Федосов, В. Шаповалов, В. Чоп. Вони встановили 21 світовий рекорд.

Розвитком авіамодельного спорту опікується Федерація авіамодельного спорту України. Відбуваються чемпіонати України з авіамодельного спорту. Збірна України бере участь у міжнародних змаганнях. Зокрема, на Чемпіонаті світу 1993 в США вона здобула три кубки з семи, які розігрувалися, виборола перше командне місце; на чемпіонаті світу 1997 в Чехії посіла перше командне і всі три перші місця в особистому заліку. Чемпіонами світу були українські спортсмени: О. Андрюков, Є. Вербицький, О. Желєзко, О. Кулаковський, В. Стамов; чемпіонами Європи: О. Андрюков, Є. Вербицький, Є. Горбань; володарями Кубків світу: О. Андрюков, Є. Вербицький, І. Вівчар, О. Кулаковський, В. Стамов, С. Чорний.

Література

  1. Павлов А. П. Твоя первая модель. Москва : Изд-во ДОСААФ, 1979. 143 с.
  2. Нога О. Світ Львівського спорту 1900−1939 рр: спортивні досягнення, товариства, архітектура, вбрання, мистецтво. Львів : Українські технології, 2004. 783 с.

Автор ВУЕ