Австралійська антарктична територія

Австралі́йська антаркти́чна терито́рія (англ. Australian Antarctic Territory) — сектор Антарктики, на який претендує Австралія, оголосивши її зовнішньою територією.

Адміністративний центр — станція Дейвіс. Загальна площа — 5896,5 тис. км2. Керує генерал-губернатор.

Історична довідка

Уперше свої права на розміщені в Австралійській антарктичній території ділянки заявила Велика Британія, зокрема 1930 на Землю Вікторії, а 1930 — на Землю Ендербі. 1933 Велика Британія передала Австралії всі території південніше 60° пд ш. між 160° і 45° сх. д. 1947 до складу території увійшли передані Великою Британією острови Херд і Макдональд.

Першу австралійську полярну станцію Моусон засновано 1954. Претензії Австралії на суверенітет над цією територією визнають Велика Британія, Нова Зеландія, Франція та Норвегія, які претендують на інші антарктичні сектори.

Географічне положення

Австралійська антарктична територія — це всі острови та території, розміщені південніше 60° пд. ш. й між 44°38’ сх. д. та 160° сх. д., зокрема й Земля Аделі (від 136°11’ сх. д. до 142°02’ сх. д.), яка розділяє територію на західну (більша частина) та східну (менша частина). На заході межує з Землею Королеви Мод і на сході — із територією Росса.

Сектор поділено на 9 районів.

Населення

Австралійська антарктична територія є незаселеною, за винятком персоналу, що обслуговує наукові станції (близько 1000 осіб). На території діють три австралійські цілорічні полярні станції (Моусон, Дейвіс, Кейсі), на яких проводять різні науково-дослідні роботи, а також три антарктичні станції Росії (Восток, Прогрес, Мирний), китайська станція Чжуншань та італійсько-французька станція Конкордія.

Додатково

Уздовж узбережжя Антарктиди в межах Австралійської антарктичної території Австралія встановила 200-мильну особливу економічну зону. Австралія, як підписант Антарктичного договору, не перешкоджає іншим країнам проводити наукові дослідження, лише зберігає контроль над цією територією та наглядає за дотриманням умов договору. 1961 після підписання Антарктичного договору зі складу Австралійської антарктичної території в окрему зовнішню територію виділено острови Херд і Макдональд, оскільки вони розміщені північніше 60° південної широти.

Література

  1. Fogarty Ellie. Antarctica: Assessing and Protecting Australia’s National Interests // Policy brief. Lowy institute for international policy. 2011. August.

Автор ВУЕ

Офіційний телеграм-канал ВУЕОфіційний телеграм-канал ВУЕ