Аврипігмент

Аврипігме́нт (лат. auripigmentum, від aurum — золото і pigmentum — фарба), опермент, орпимент ― мінерал класу сульфідів, склад якого описує хімічна формула As2S3.

Аврипігмент

Синоніми опермент, орпимент
Клас мінералу сульфіди
Колір лимонно-жовтий
Форма кристалів ромбічна
Твердість 1, 5–2
Блиск жирний або алмазний
Прозорість прозорий
Питома вага 3, 48
Особливі характеристики м’який і в’язкий


Рідко трапляється у вигляді добре утворених кристалів ромбічної системи, зазвичай ― у вигляді суцільних кристалічних листуватих мас з чітко вираженою спаяністю в одному напрямку і з гроноподібною або оплавленою поверхнею. Колір аврипігменту — лимонно-жовтий, із зеленуватим відтінком, просвічує; блиск жирний або алмазний. Густина аврипігменту ― 3,48 кг/м3; за твердістю, яка дорівнює 1,5–2 (за шкалою Мооса), поступається гіпсу, м’який і в’язкий ― його легко розрізати ножем.

Аврипігмент трапляється в гідротермальних родовищах, наприклад, у мінеральному джерелі Стімбот-Спрінгс у Неваді (США). Аврипігмент виявлено в родовищі Мен-Кюле (Східна Якутія, Російська Федерація), Ельбруському свинцево-цинковому родовищі (Карачаєво-Черкесія, Російська Федерація), а також у рудах Лухумського (Гірська Рача, Грузія), Джульфінського (на північ від м. Джульфа, Азербайджан), Алшарського (Македонія), Меркурського (штат Юта, США) родовищ тощо. Штучний аврипігмент добувають у промисловості синтетичним шляхом. У техніці та живописі аврипігмент використовують як жовту фарбу (королівська жовта з перламутровим відтінком).

Література

  1. Бетехтин А. Г. Минералогия. Москва : Госгеолиздат, 1950. 956 с.
  2. Мала гірнича енциклопедія : у 3 т. / За ред. В. С. Білецького. Донецьк : Донбас, 2004. Т. 1. 640 с.
  3. Бетехтин А. Г. Курс минералогии. Москва : КДУ, 2007. 721 с.
  4. Витрувий М. Десять книг об архитектуре / Пер. с лат. Ф. А. Петровского. Санкт-Петербург : Азбука, 2017. 316 с.

Автор ВУЕ

Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вергельська Н. В. Аврипігмент // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Аврипігмент (дата звернення: 28.10.2021).

Офіційний телеграм-канал ВУЕОфіційний телеграм-канал ВУЕ