Авдіївка


Авдіївка. Залізнична станція

Авді́ївка — місто обласного значення (від 28.11.1990) у Донецькій обл. України. Розташоване на вододілі (висота близько 210 м над рівнем моря) у верхів’ях р. Кам’янка (ліва притока р. Кривий Торець, басейн Сіверського Дінця). Входить до складу Донецької агломерації. Територія — 29,0 км², населення — 34,9 тис. осіб (2014), густота населення — 282 особи/км².

Авдіївка (Авдіївка)

Країна Україна
Регіон країни Донецька область
Засновано сер. 18 ст.
Чисельність населення (тис.осіб) 34.9
Територія (кв.км.) 29


Історична довідка

Авдіївка — одне з найстаріших поселень Донбасу, перший хутір на території сучасного міста засновано в середині 18 ст. вихідцями з Полтавщини та Чернігівщини. Створене за розпорядженням новоросійського губернатора село (за переказами назване ім’ям першого поселенця Авдія) стало державною власністю (1778). У середині 1880-х біля с. Авдіївки прокладено Катерининську залізницю та збудовано залізничну станцію. У середині 20 ст. — центр Авдіївського району (1938–1962), статус міста Авдіївка отримала 1956 унаслідок об’єднання двох селищ міського типу — Авдіївка І («Стара Авдіївка») й Авдіївка ІІ (селище «Хімік»).

Карта м. Авдіївка

Територія

Нині територія міста, що витягнулося вздовж залізниці з південного сходу на північний захід на 9 км, має історичне районування: стара частина міста з приватною забудовою (колишня Авдіївка I) розташована на схід від залізниці, це, зокрема, Центральний, Східний і Залізничний мікрорайони; селище «Хімік» (колишня Авдіївка II) із багатоповерховою забудовою складається з мікрорайонів — 9 квартал, квартали «Ювілейний» і «Будівельників».

Клімат

Клімат міста помірно континентальний, середня температура січня — –7 °С, липня — +21,2 °С, середня кількість опадів — 480 мм/рік.

Господарство

Головне промислове підприємство Авдіївки — ВАТ «Авдіївський коксохімічний завод» (найбільший в Європі виробник коксу), розташоване в північно-західній частині міста. Працюють також: підприємство залізобетонних виробів і буддеталей, ЗАТ «Авдіївський завод металоконструкцій», електромеханічний комбінат, кар’єр із видобутку кварцового піску, експериментальний завод нестандартизованого обладнання (з обслуговування залізничного транспорту), харчовий комбінат, підприємство з вирощування грибів «Міко-фуд», кондитерський та ковбасний цехи, фабрика з виготовлення вологих серветок «Деліта».

Сучасність

Авдіївка — одне з міст, де з 2014 відбувалися активні бойові дії Антитерористичної операції на Донбасі. Через масований обстріл у січні 2015 міська інфраструктура зазнала значних утрат.

Література

  1. Історія міст і сіл Української РСР. Донецька область. Київ, 1970.
  2. Кобиляков Н. М. Историко-краеведческий очерк // Авдеевка. Донецк, 1977.
  3. Кругляк Ю. М. Ім’я вашого міста: Походження назв міст і селищ міського типу Української РСР. Київ, 1978.
  4. Пірко В. О. Заселення Донеччини у XVI—XVIII ст. (короткий історичний нарис і уривки з джерел). — Донецьк, 2003.
  5. Янко М. Т. Топонімічний словник-довідник Української РСР. Київ, 1973.

Автор ВУЕ