Авангард (альманах)

«Аванґард» — альманах «пролетарських» письменників літературного угруповання Нова Генерація. Виходив у Києві за редакцією Г. Шкурупія, засвідчував незгоду з харківською групою М. Семенка.

У передмові до першого випуску альманаху київська група Нової Генерації, яка обстоювала засади панфутуризму і входила до складу ВУСКК (Всеукраїнської спілки комуністичної культури), заявляла про те, що «розпочинає активну роботу в Києві».

У виданні публікувалися теоретичні статті Г. Шкурупія та О. Полторацького, нариси О. Близька, вірші М. Булатовича, І. Маловічка, Ю. Палійчука, проза В. Петрова, кіносценарій «Земля» О. Довженка, статті К. Малевича, О. Перегуди, С. Третьякова.

Для матеріалу були характерні настанови «лівого фронту» з деклараціями про «деструктивний процес у мистецтві», який видозмінювався у «процес конструктивний, що розпочався».

В альманасі також надрукували статтю, спрямовану проти «авангардівців» на чолі з В. Поліщуком, полемічні виступи проти М. Семенка та І. Микитенка з приводу перейменування Нової Генерації на ОППУ (Організація пролетарських письменників України), констатували вичерпність українського футуризму.

Побачили світ два номери (січень, квітень 1930), третій номер, запланований на жовтень 1930, так і не з’явився.

Автор ВУЕ

Ю. І. Ковалів

Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Ковалів Ю. І. Авангард (альманах) // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Авангард (альманах) (дата звернення: 28.10.2021).

Офіційний телеграм-канал ВУЕОфіційний телеграм-канал ВУЕ