Абу Нувас

Абу Нувас. Рисунок Омара Фарруха, 1960

Абу́ Нува́с (араб. أبو نواس‎; справжнє ім’я — аль-Хасан ібн Гані аль Хакамі ад-Дімашки; 747 або 762, м. Ахваз, тепер Іран — між 813 і 815, м. Багдад, Ірак) — поет.

Абу Нувас

(أبو نواس)

Справжнє ім’я аль-Хасан ібн Гані аль Хакамі ад-Дімашки
Народження 747 або 762
Місце народження Ахваз, Іран
Смерть між 813 і 815
Місце смерті Багдад, Ірак
Напрями діяльності літературна творчість, поезія

Життєпис

За походженням іранець. Представник Руху оновлення, у якому брали участь новонавернені в іслам етноси: іранці, сирійці, греки, що домагалися рівності в правах з арабами. Провісниками та творцями оновленої літератури були переважно іранці, у свідомості яких ще жили прадавні іранські й елліністичні культурні традиції.

Абу Нувас один із перших порушив еталон бедуїнської естетики та основи нормативності арабської поезії. Писав вірші в усіх традиційних жанрах. Трансформував касиду, створивши новий жанр тардійят — мисливський вірш. Розгорнув у розлогу жанрову форму хамрійят — частину касиди, присвячену вину. Абу Нувас уславився саме завдяки віршам, в яких оспівував вино та учти. Халіфи, побоюючись реакції правовірних мусульман, не раз ув’язнювали поета, забороняли писати, але не змогли притлумити тенденцію гедоністичного світобачення.

Абу Нувас залишився в історії співцем пристрасної чуттєвості та земних радощів, що відповідало бажанню оновленого суспільства. На честь Абу Нуваса 1976 названо кратер на планеті Меркурій. Творчість Абу Нуваса аналізував А. Кримський у книгах «Арабська поезія у нарисах і зразках» (1906) і «Арабська література в нарисах і зразках» (1911).

Література

  1. Абу Нувас // Халимоненко Г. Історія турецької літератури. Київ, 2009.
  2. Шидфар Б. Абу Нувас. Москва, 2011.

Автор ВУЕ

Офіційний телеграм-канал ВУЕОфіційний телеграм-канал ВУЕ