Абель, Карл Фрідріх

Абель, Карл Фрідріх. Художник Томас Гейнсборо, 1777 ‎

Абель, Карл Фрі́дріх (нім. Abel, Carl Friedrich; 22.12.1723, м. Кетен, тепер земля Саксонія — Ангальт, ФРН — 20.06.1787, м. Лондон, Велика Британія) — композитор, музикант (виконавець на віолі да гамба), педагог.

Абель, Карл Фрідріх

(Abel, Carl Friedrich)

Народження 1723
Місце народження Саксонія-Ангальт, Німеччина
Смерть 1787
Місце смерті Лондон, Велика Британія
Напрями діяльності музичне мистецтво

Життєпис

Першим учителем Абеля був батько — гамбіст і віолончеліст, який грав у Кетенській придворній капелі (є припущення, що саме для нього Й. С. Бах написав сюїти для віолончелі соло). Згодом Абель навчався в школі при церкві св. Фоми у м. Лейпцигу і, можливо, також брав уроки хорового співу, композиції у Й. С. Баха.

Творчість

1748–1758 Абель — соліст (на віолі да гамба) Дрезденської придворної капели під керівництвом Й.-А. Гассе.

З 1759 Абель — соліст придворної капели королеви Шарлотти в Лондоні. Разом із молодшим сином Й. С. Баха — Йоганном Крістіаном («лондонським Бахом»), який керував цією капелою,— Абель організував абонементні концерти (1765–1785) і виступав на них солістом.

У першій половині 1780-х Абель гастролював Німеччиною та Францією з концертними циклами «Професійні концерти», «Передплатні концерти». Його виконавська манера (грав на 6-струнній віолі да гамба без поділу на лади) вирізнялася інтонаційною чистотою й технічною досконалістю.

В Англії Абель активно займався композиторською і педагогічною діяльністю. Його твори належать до мангеймської ранньокласичної школи.

Автор симфоній, 6 симфонічних увертюр, концертів для клавесину, скрипки, віолончелі, флейти, тріо-сонат, сонат для віоли да гамба, струнних квартетів, численних п’єс, ансамблів, 2 опер, музики до театральних вистав.

Література

  1. Гинзбург Л. История виолончельного искусства. Москва:.Музгиз, 1957. 513 с

Автор ВУЕ

Офіційний телеграм-канал ВУЕОфіційний телеграм-канал ВУЕ