Абакан (річка)


річка Абакан

Абака́н (хак. Ағбан, рос. Абакан) — річка у Хакасії (РФ), ліва притока Єнісею. У верхній течії має назву Великий Абакан. Утворюється внаслідок злиття річок Великого і Малого Абакану, які беруть початок на північних схилах Алтайських гір і Західного Саяну.

Абакан (річка)

Витік Великий Монок
Гирло Красноярське водосховище
Довжина (км) 327
Площа басейну (кв.км) 32 000
Тип живлення снігове, дощове
Протікає через території Росія
Міста на березі Абакан, Абаза, Аскіз, Білий Яр

Довжина Абакану — 327 км (з Великим Абаканом — 514 км), площа басейну — 32 тис. км². Впадає у Красноярське водосховище біля підніжжя г. Самохвалу. У верхній течії має вузьку долину. Від витоку впродовж бл. 150 км Абакан — типова гірська річка. Після виходу з гір, біля села Великий Монок, долина різко розширюється; в межах Мінусинської улоговини русло розгалужується на численні рукави. Живлення снігове й дощове. Льодостав починається з 2-ї пол. листопада й триває до кінця квітня. Стік річки формується на відрогах Кузнецького нагір’я (ліві притоки) та Західного Саяну (праві притоки). Середня багаторічна витрата води — 381 м³/с, в районі м. Абази — 308 м³/с.

Використовується для сплаву лісу, а в межах Мінусинської улоговини — для зрошення. На Абакані розташовані міста Абакан, Абаза, Аскіз, Білий Яр.

Автор ВУЕ