Версія від 11:27, 13 вересня 2021, створена Alvadar (Обговорити цю сторінку | внесок) (→‎Література)
(різн.) ← Попередня версія | Поточна версія (різн.) | Новіша версія → (різн.)

Бодх-Гая

Храм Махабодгі
Священне для буддистів дерево бодгі

Бодх-Га́я (Бодхгая, Бодгі-Гая; гінді बोधगया, Bodhgayā, від бодгі — пробудження, букв. місце пробудження біля Гаї) — місцевість у Північно-Східній Індії, де, за вченням буддизму, Будда Шак’ямуні досяг просвітлення під деревом бодгі. Культурна пам’ятка та місце паломництва буддистів.

Історична довідка

Місто Бодх-Гая розташоване на березі р. Фалгу, в районі Садар округу Гая в штаті Біхар, за 96 км від столиці штату — м. Патни.

Початково відоме під назвою Гая. З цим місцем пов’язують знаменну для буддизму подію, коли Сіддгартха Гаутама, медитуючи під деревом бодгі, став Буддою — Вчителем, що вказав людству шлях до спасіння. Подвиг просвітлення Будди поширився і на саму місцевість, що змінила свою назву на Бодх-Гая.

Бодх-Гая стало священним і ритуально вшанованим місцем для буддистів щонайменше з 3 ст. до н. е. Засновником першого храмового комплексу вважають імператора Ашоку.

Зберігало значення одного з основних центрів буддизму до кінця 4 ст., відтоді буддизм в Індії поступово втрачає вплив, поступаючись індуїзму. Пізніше Бодх-Гая увійшло до паломницьких маршрутів церемоній шраддги (вшанування померлих батьків, предків). За часів панування династії Сена (11–12 ст.) та з утвердженням імперії Великих Моголів буддійський храм у Бодх-Гаї остаточно закинуто. Від кінця 16 ст. тут засновано шіваїтський монастир.

1891 до Бодх-Гаї прибув Анагаріка Дгармапала, шо прагнув знову повернути місцевості значення міжнародного буддійського центру та забезпечити безперешкодне паломництво до святині. Наслідком став майже 60-річний конфлікт з тамтешніми монахами-індуїстами. Зрештою, 1949 підписано Храмовий акт, за яким запроваджено спільне індуїстсько-буддійське управління комплексом. До 1998 на території Бодх-Гаї діяло вже 27 буддійських храмів, станом на 2021 — бл. 45. Тут знаходяться храмові споруди, монастирі, ступи і духовні місії всіх національних форм буддизму та окремих шкіл. Дотепер деякі буддійські угрупування часом висувають радикальні ідеї повністю перебрати контроль над священним комплексом.

Храмовий комплекс

Статуя Будди. Бодх-Гая.jpg

Бодх-Гая має значення одного з чотирьох найважливіших місць паломництва буддистів. Ще три — пов’язані з іншими подіями життя Будди: місцем народження (поселення Лумбіні, Непал), місцем першої проповіді (Сарнатх, передмістя Варанасі) та місцем переходу Будди в парінірвану (м. Кушинагар, обидва — Індія).

Головним центром паломництва є храмовий комплекс Махабодгі, завершений у середині 20 ст., яким опікується міжнародне Товариство Великого Просвітлення (Товариство Махабодгі). Перлиною комплексу є храм Махабодгі у вигляді 50-метрової піраміди, зведений на фундаменті давньої культової споруди. Тут з 1811 до 1884 здійснювалися археологічні розкопки. Віднайдені реліквії зберігаються в археологічному музеї міста. Реконструкція храму була здійснена у 19 ст. Британським археологічним товариством.

До храмового комплексу також входить головна святиня буддистів — дерево бодгі (дерево Бо; різновид баньяна), під яким Будда, як вважають, отримав просвітлення. Рослина не є автентичною (її вік понад 120 р.), але вирощена з насіння шрі-ланкійського дерева, яке, своєю чергою, розрослося з пагону від історичного дерева Махабодгі.

Складниками комплексу є гігантська статуя Будди, що сидить у медитативній позі, та статуї його учнів, священне озеро та інші об’єкти.

2002 храм Махабодгі увійшов до списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО (див. Махабодхі Бодх Гая).

Література

  1. Knopf R. Bodh-Gaya: Ein internationales Zentrum des Buddhismus in nicht-buddhistischer Umgebung // Internationales Asienforum. 2000. № 31 (3–4). Р. 289–314.
  2. Armstrong K. Buddha. New York; Toronto : Penguin Books, 2004. 205 p.
  3. Okawa R. The Essence of Buddha: The Path to Enlightenment. New York : IRH Press, 2016. 208 р.
  4. Торчинов Е. Введение в буддизм. Москва : Рипол Классик, 2020. 440 с.

Автор ВУЕ

В. В. Титаренко


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Титаренко В. В. Бодх-Гая // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Бодх-Гая (дата звернення: 5.12.2021).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
17.08.2021

Офіційний телеграм-канал ВУЕОфіційний телеграм-канал ВУЕ