Версія від 16:04, 17 липня 2021, створена Alvadar (Обговорити цю сторінку | внесок) (→‎Автор ВУЕ)
(різн.) ← Попередня версія | Поточна версія (різн.) | Новіша версія → (різн.)

Агапіт I

Агапіт І.jpg

Агапі́т І (лат. Agapetus І або Agapіtus І; італ. Agapito I; дата народження невідома, м. Рим, тепер Італія — 22.04.536, м. Константинополь, тепер м. Стамбул, Туреччина, похований у м. Римі) — церковний діяч, Папа Римський (13.05.535 – 22.04.536).

Агапіт I

(Agapetus І)

Місце народження Рим, Італія
Смерть 22.04.536
Місце смерті Константинополь, тепер Стамбул, Туреччина
Місце поховання Рим, Італія
Напрями діяльності церковний діяч
Традиція/школа християнство

Життєпис і діяльність

Походив з римської аристократичної родини. Батько був священником церкви Св. Івана й Павла.

Спільно з Кассіодором Флавієм заснував у м. Римі першу відому християнську бібліотеку, де були зібрані твори Отців Церкви грецькою та латинською мовами (за однією з версій, віддав для цього родинний палац).

На час обрання на Святий престол мав сан архідиякона, став наступником папи Івана ІІ.

Почав понтифікат з акту примирення — публічного спалення документів, які містили анафему Діоскору (зараховують до антипап, правив 22.09−14.10.530), з метою замирити конфліктуючі клани всередині римського кліру.

Понтифікат Агапіта І характеризують суворі заходи проти аріан: папа заборонив колишнім аріанам — як мирянам, так і священикам — обіймати церковні посади.

На початку 536 на прохання остготського короля Теодата (правив у 534–536) відбув з дипломатичною місією до м. Константинополя, щоби відмовити імператора Юстиніана І від військового походу проти Італійського королівства. Прибув до візантійської столиці у лютому 536. Місія зазнала невдачі, Юстиніан І від своїх планів не відмовився, але перебування папи у м. Константинополі мало вагомі наслідки для Східної церкви. За підтримки місцевого духовенства й чернецтва домігся усунення з престолу Константинопольського патріарха Анфіма І, прихильника монофізитства. Рукоположив на його місце пресвітера Міну (пом. 552).

Вціліло 4 листа Агапіта І, зокрема й адресовані імп. Юстиніану І.

Пішов з життя у м. Константинополі. Папі було влаштовано пишний похорон, за кілька місяців його труну доправили у м. Рим; поховано у притворі базиліки Святого Петра.

Канонізований церквою. Католики відзначають його пам'ять 20 вересня (у день перенесення мощів святого до м. Рима), християни східного обряду — 22 квітня.

Додатково

Попри погрози з боку Юстиніана та його дружини Феодори, Агапіт І не відмовився від своєї рішучої позиції щодо усунення патріарха Анфіма І й боротьби з монофізитами. За легендою, папа відповів імператору: «Я з надією прийшов побачити великого християнського імператора Юстиніана, але знайшов на його місці Діоклетіана…».

Література

  1. Pope St. Agapetus І // Catholic Encyclopedia. URL: Ihttps://www.newadvent.org/cathen/01202c.htm
  2. Loomis L. R. The Book of the Popes. New York : Nova Science Publishers, 2018. 256 p.
  3. Отрош М. І. Церковно-політична історія римських пап : у 3 т. Одеса : Фенікс, 2019. Т. 1. 392 с.

Автор ВУЕ

Редакція ВУЕ

Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Редакція ВУЕ Агапіт I // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Агапіт I (дата звернення: 27.11.2021).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
25.10.2020

Офіційний телеграм-канал ВУЕОфіційний телеграм-канал ВУЕ