Версія від 11:22, 25 листопада 2021, створена Торопчинова Катерина (Обговорити цю сторінку | внесок)
(різн.) ← Попередня версія | Поточна версія (різн.) | Новіша версія → (різн.)

Церква Святої Параскеви в Олександрівці

Це́рква Свято́ї Параске́ви в Олекса́ндрівціпам’ятка архітектури національного значення, Хустський район, Закарпатська область, Україна.

Дерев’яні церква з дзвіницею увінчують високий пагорб у центрі села і є архітектурними домінантами ландшафту.

Церква збудована з дубових брусів у 15 ст., перебудована 1753. Дзвіниця на захід від церкви зведена у 19 ст. Церква тридільна, з прямокутними в плані зрубами, з яких найменшим є вівтар під окремим дахом. Церкву покривають два стрімкі двосхилі дахи. Вежа-дзвіниця каркасної (див. Каркас) конструкції виростає з західного зрубу й завершується аркадною (див. Аркада) галереєю на кшталт підсябиття, увінчаною високим шпилем з чотирма наріжними малими шпилями. До західного фасаду прилягає аркадна галерея і ґанок з дашком на стовпчиках, що переходить у піддашшя, яке оточує церкву. Піддашшя і всі об’єми вище нього обшито дубовим ґонтом. В інтер’єрі зберігся чотириярусний іконостас 17-18 ст. та стінопис 18 ст. Бабинець, нава й вівтар розмальовані народними майстрами, зокрема нава 1779 «Стефаном, маляром Теребельським» (? — після 1779, Україна). Цей стінопис має велику історико-мистецьку цінність, що ставить церкву в шерег найвизначніших творів українського мистецтва. Дзвіниця квадратна в плані, двоярусна, типу четверик на четверику, увінчана галерейкою з вишуканим наметовим дахом й укрита ґонтом.

Обидві пам’ятки характерні для регіону Надтисся.

Галерея

Література

  1. Завада В. Церква св. Параскеви та дзвіниця // Пам’ятки архітектури й містобудування України: Довідник Державного реєстру національного культурного надбання Київ : Техніка, 2000. С. 114–115.
  2. Вечерський В. Українські дерев’яні храми. Київ : Наш час, 2007. С. 125–127.
  3. Вечерський В. Українська дерев’яна архітектура. Київ : Балтія-Друк, 2013. С. 110–111.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Церква Святої Параскеви в Олександрівці // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Церква Святої Параскеви в Олександрівці (дата звернення: 24.01.2022).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
25.11.2021

Офіційний телеграм-канал ВУЕОфіційний телеграм-канал ВУЕ