Версія від 07:23, 13 листопада 2021, створена Торопчинова Катерина (Обговорити цю сторінку | внесок)
(різн.) ← Попередня версія | Поточна версія (різн.) | Новіша версія → (різн.)

Сланці горючі

Сла́нці горю́чі — тверді горючі корисні копалини, що містять переважно аквагенну органічну речовину (залишки вимерлих морських і озерних тварин, водоростей тощо), що ріднить їх із нафтою.

Горючі-сланці.jpg

Історична довідка

Сланці горючі були паливом ще з доісторичних часів (здебільшого згоряли без будь-якої обробки). Близько 3000 до н. е. їх використовували в Давній Месопотамії для будівництва доріг. У 10 ст. арабський лікар Масавай аль-Мардіні (бл. 925–1015) описав спосіб видобутку нафти з «бітумного сланцю». У Великій Британії значного розвитку сланцева промисловість досягла в 16 ст. Перший патент на видобуток нафти видано 1694, і того ж року в Шотландії споруджено фабрику для отримання сланцевого мастила. 1771 почали досліджувати горючі сланці Естонії.

У промислових масштабах їх видобувають лише з 1916. У Франції 1832 розроблено ефективну технологію отримання сланцевого освітлювального мастила, а 1837 на рудниках Аутун (тепер регіон Бургундія — Франш-Конте) розпочали промислове видобування горючих сланців за участі Шотландії та Німеччини.

Загальна характеристика

Сланці горючі — осадові гірські породи карбонатно-глинистого (мергелистого), глинистого або кременистого складу, що містять 10–50 %, рідше до 60 % органічної речовини (керогену), сингенетичної осадонакопиченню. Зазвичай це рештки найпростіших водоростей.

Мінеральна речовина — кальцит, доломіт, гідрослюди, кварц тощо. Колір — коричневий, коричнювато-жовтий, сірий, оливково-сірий. Текстура листувата або масивна.

Для органічної речовини характерний високий уміст водню (7–10 %), великий вихід летких речовин під час термічної переробки (до 90 %), висока питома теплота згоряння — 29–37 МДж/кг (мінімальна теплота згоряння — 5 МДж/кг).

За співвідношенням сапропелевих і гумусових компонентів (див. Гумус) поділяються на сапропеліти та сапрогуміти.

Поширення

Світові запаси

Основні ресурси горючих сланців зосереджені у США (штати Колорадо, Юта, Вайомінг) і пов’язані з формацією Грін-Рівер. Великі поклади горючих сланців є в Бразилії, КНР, менші — у Болгарії, Великій Британії, Росії, Німеччині, Франції, Іспанії, Австрії, Канаді, Австралії, Італії, Швеції та ін.

Родовища горючих сланців розвідані в Узбекистані, на Кавказі, у республіці Комі, на Уралі, у Білорусі й Україні.

Горючі сланці в Україні

Бовтиське родовище горючих сланців розташоване на межі Кіровоградської та Черкаської областей. Розвідані запаси сягають 3,7 млрд т. У складі органічної речовини родовища є сапропелітові матеріали. Пористість сланців — 40–50 %, густина — 1,8–2,0 г/см³, зольність — 52–65 %, теплота згоряння — 8,4 МДж/кг.

В Українських Карпатах поклади менілітових сланців становлять понад 500 млрд т. Вони мають вигляд монолітної шаруватої породи й інтенсивно розкладаються на тонкі пластини під дією вітру та води. Їхня зольність — 68–90 %, вологість — 0,4–0,7 %, вихід летких речовин — 10–15 %, густина — 2,14–2,84 г/см³, вихід сланцевої смоли 2–4, іноді до 6 %, теплота згоряння — 4–8 МДж/кг.

Використання

Видобуток, збагачення і переробку горючих сланців здійснює сланцева промисловість.

Горючі сланці як паливно-енергетичну продукцію значною мірою використовують в Австрії, країнах Балтії, Австралії, Бразилії, Південно-Африканській Республіці, Китаї, Ізраїлі.

Смолу, отриману зі сланців, використовують як рідке паливо, сировину для хімічної промисловості та виробництва будівельних матеріалів, а також для отримання бітумів, олив, фенолів, бензолу, толуолу, ксилолів, нафтолів, іхтіолу та ін. Коефіцієнт перетворення горючих сланців у сланцеву нафту та газ — близько 66 %.

Література

  1. Мала гірнича енциклопедія : у 3 т. / За ред. В. С. Білецького. Донецьк : Східний видавничий дім, 2004–2013.
  2. Саранчук В. І., Ільяшов М. О., Білецький В. С. та ін. Хімія і фізика горючих копалин. Донецьк : Східний видавничий дім, 2008. 600 с.
  3. Glikson-Simpson M. Oil Shales: A Complete Story. Cham : Springer, 2021. 124 p.

Автор ВУЕ

В. С. Білецький

Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Білецький В. С. Сланці горючі // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Сланці горючі (дата звернення: 24.01.2022).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
11.11.2021

Офіційний телеграм-канал ВУЕОфіційний телеграм-канал ВУЕ