Версія від 16:38, 15 квітня 2021, створена Alvadar (Обговорити цю сторінку | внесок)
(різн.) ← Попередня версія | Поточна версія (різн.) | Новіша версія → (різн.)

Андрій Критський

Візантійська фреска Святого Андрія Критського в церкві Святої Анни в долині Амарі, Крит. Фреска датується 1225 роком і є найстарішою на Криті

Андрíй Кри́тський (Андрей Критський; 660, м. Дамаск, тепер Сирія — 4.07.712, за іншими джерелами — 726 або 740, о. Лесбос, Греція) — богослов, проповідник, автор поетичних духовних гімнів, церковний діяч, християнський святий; Візантія.

Андрій Критський

Народження 660
Місце народження Дамаск, Сирія
Смерть 712
Місце смерті Лесбос, Греція
Напрями діяльності богослов'я, релігія, духовна поезія

Народився в м. Дамаску в християнській родині. Згідно з переказами, до 7 років не розмовляв; зцілився від німоти після прийняття причастя. Відтоді заглибився в церковну книжність. У 14 років постригся в ченці у монастир в м. Єрусалимі. Брав участь у VІ Вселенському соборі (680–681). За правління Юстиніана ІІ був поставлений архієпископом м. Гортини (о. Крит). Помер на о. Лесбос.

Андрій Критський ввів до візантійського літургійного тексту низку об’єднаних спільною тематикою пісень; вважається засновником канону як літургійного жанру. Найвідоміший канон Андрія Критського — Великий покаянний (спокутний) — налічує бл. 250 віршів і є найбільшим з усіх богослужбових канонів. Через ліричне переживання він наближує до вірянина образи та події Старого й Нового Завітів.

Авторству Андрія Критського приписують сукупно бл. 70 канонів, зокрема — на головні церковні свята (Різдво Христове, Богоявлення, Стрітення Господнє, Благовіщення, Вербну неділю, Пасху, Преображення, Різдво Пресвятої Богородиці, Зачаття святої Анни, Різдво Іоанна Предтечі, Відсічення голови Івана Хрестителя та ін.).

Пам’ять св. Андрія, архієпископа Критського, відзначається православними 4 липня за юліанським календарем, 17 липня — за новоюліанським та григоріанським.

Твори

Великий канон Андрея Критського з поясненнями. Служба у перший і п’ятий тиждень Великого посту / Пер. з церковнослов. Л. Петрович; поясн. до тексту Є. Колядюк. Львів : Монастир Свято-Іванівська Лавра; Свічадо, 2004. 269 с.

Література

  1. Кириллин В. М. «Великий покаянный канон» святителя Андрея, архиепископа Критского, в древнерусской переработке // Древняя Русь. Вопросы медиевистики. 2003. № 3 (13). С. 79–94.
  2. Великий покаянний канон Андрея Критського. URL: http://ktds.org.ua/news/our/velykyi-pokayannyi-kanon-andreya-krytskogo/.

Автор ВУЕ

О. О. Задоянчук

Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Задоянчук О. О. Андрій Критський // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Андрій Критський (дата звернення: 25.10.2021).


Оприлюднено


Оприлюднено:
04.09.2019

Офіційний телеграм-канал ВУЕОфіційний телеграм-канал ВУЕ