Версія від 16:29, 9 червня 2021, створена Андрій Тищенко (Обговорити цю сторінку | внесок) (Заміна тексту — «3|thumb|right|300px» на «3»)
(різн.) ← Попередня версія | Поточна версія (різн.) | Новіша версія → (різн.)

Аббаді, Жак

Аббаді́, Жак (фр. Abbadie, Jacques; 1654, м. Не, тепер регіон Нова Аквітанія, Франція — 25.09 (за іншими даними — 06.11) 1727, м. Лондон, Велика Британія) — протестантський теолог.

Аббаді, Жак

(Abbadie, Jacques)

Народження 1654
Місце народження Не, Нова Аквітанія, Франція
Смерть 1727
Місце смерті Лондон, Велика Британія
Місце діяльності Савойська церква, Лондон
Напрями діяльності теологія

Життєпис

Навчався у мораліста Ж. Ла Пласетта, який був пастором м. Не, відтак у містах Пюїлорані, Сомюрі й Седані (усі — Франція), у 17-річному віці здобув ступінь доктора теології. Згодом навчався у м. Парижі у проповідників Клода та Алікса. Через утиски протестантських священиків і парафіян у Франції був змушений виїхати за кордон, 1680 став пастором французької церкви у м. Берліні (Німеччина), де оселилися і знайшли притулок французькі протестанти. Аббаді й надалі керував французькими протестантськими громадами. 1689–1699 був пастором Савойської церкви у м. Лондоні (Велика Британія), 1690–1717 — деканом церкви в м. Кілало (Ірландія), з 1717 — пастором у передмісті Лондона Мерілебоні.

Автор численних праць, зокрема «Трактату про істину християнської релігії» (1684), доповненого розділом «Трактат про божественність Ісуса Христа» (1689). Ця найвідоміша праця Аббаді багаторазово перевидавалася, отримала схвальні відгуки як протестантів, так і католиків. У ній стверджується, що релігія — це природне одкровення, відкриття Бога. Природна релігія збігається з тим, що ми зазвичай називаємо природним законом. Релігія є природною, бо людина може осягнути її лише розумом. Але людина розбещена, перебуває у полоні пристрастей, що заважає їй бачити світло. Отже, крім природного, потрібне ще й інше одкровення. Справжня релігія — та, що дотримується вимог розуму та віри. За Аббаді, християнство навертає людину до тієї релігії, від якої вона віддалилася, але основні принципи якої вона осягає розумом. Серед праць також «Проповіді» (1680), «Мистецтво самопізнання, або Пошук джерел моралі» (1692), «Історія великої англійської змови» (1696), «Істина реформованої християнської релігії» (2 т., 1718).

Твори

  • Quatre lettres sur la transsubstantiation. Toulouse, 1835.
  • L’Art de se connaitre soi-même. Paris, 2003.

Література

  1. Boudrin J.-U. Etude sur le Traité de la verité de la religion chrétienne d’Abbadie. Montauban, 1862.
  2. Chaudie P. Etude moral sur l’art de se connaÎtre soi-mesme par Abbadie. Montauban, 1862.
  3. Beaudoin A. Jacques Abbadie. Prediger derfranzösichen Gemmeinde zu Berlin, in der Geschichte derfranzösichen Literatur. Berlin, 1939.

Автор ВУЕ

Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Глухова C. В. Аббаді, Жак // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Аббаді, Жак (дата звернення: 3.12.2021).

Офіційний телеграм-канал ВУЕОфіційний телеграм-канал ВУЕ